Публичные закупки: как обжаловать тендер на ProZorro
На початку серпня сталася значна подія в галузі публічних закупівель - проведено мільйонний тендер в електронній системі ProZorro. Цілком природно, що зі зростанням кількості проведених тендерів збільшується й кількість скарг.
За статистикою на двадцять тендерних процедур, проведених у системі ProZorro, припадає одна скарга. За весь час функціонування системи ProZorro було подано 45 000 скарг. І хоча відсоток оскаржених процедур є доволі низьким, не зайвим буде здійснити короткий огляд підстав, етапів та результатів оскарження тендерних процедур.
На що жаліються в ProZorro
Пропоную ознайомитись із деякими статистичними даними.
У результаті розгляду скарг 28,7% із них було задоволено, 27,6% - не задоволено, 20,2% - відхилено, 14,2% - відкликано, а 8,2% скарг наразі перебувають у процесі розгляду.
- 8 800 оскаржувачів подали 45 000 скарг (найбільш активними скаржниками є ТОВ "Український папір" та ТОВ "Епіцентр К" - 696 та 510 скарг відповідно).
- За предметним критерієм, найчастіше оскаржуються тендери, що проводяться у сфері закупівлі будівельних робіт та поточного ремонту. На другому місці - закупівля офісної та комп'ютерної техніки, а на третьому - закупівля медичного обладнання.
- За суб'єктним критерієм, найбільш оскаржуваними є тендери, замовниками в яких виступають Київська міська державна адміністрація, Міністерство інфраструктури України та Дніпропетровська обласна державна адміністрація.
- На надпорогові публічні закупівлі припадає 38,9% скарг, а на допорогові - 61,1%.
Головними формальними вимогами до скарги (окрім, звісно, обґрунтованості її змісту) є:
- подання скарги до уповноваженого органу оскарження - Антимонопольного комітету України;
- здійснення оскарження в електронній формі (подання скарги через електронну систему закупівель);
- оплата за подання скарги.
І хоча перелік вимог виглядає елементарним, внаслідок їх недотримання величезна кількість скарг залишається без розгляду.