Відсутність надмірної регуляції як каталізатор росту

З проголошенням незалежності в Україні розпочалося активне створення приватних підприємств та розвиток бізнесу. Попри труднощі та нестабільність політико-економічної ситуації, значний відсоток успішних компаній з’явився саме на зламі 1990-х. Власне, це стосується і ІТ-індустрії. Наразі галузь є найменш зарегульованою державою та характеризується мінімальним рівнем втручання олігархів. Можливо, саме це і сприяло такому бурхливому розвитку ІТ-сфери, а можливо, галузь стала успішною завдяки природній еволюції.

Якщо пригадати теорію Дарвіна зі шкільного підручника біології, то в буквальному розумінні еволюція - це процес довгострокових, поступових змін, які призводять до появи нових організмів, структур, форм і видів. Прикметно, що це визначення непогано підходить і для ринку інформаційних технологій в Україні. Адже успішна на сьогоднішній день індустрія ще 20+ років тому починалася з окремих фахівців, аскетичних офісів у квартирах та підприємців-новаторів, які, ризикуючи, вкладали власні кошти у невідомий і абсолютно новий на той час бізнес. Та завдяки "природному відбору" з сотень і тисяч перших ІТ-компаній маємо пул з топ-50 найбільших, які фактично концентрують 50% ринку високотехнологічних спеціалістів.

Звичайний аутсорсинг характеризує українську ІТ-індустрію все менше

Українська ІТ-індустрія - "чорний лебідь" вітчизняної економіки. Оскільки на відміну від стимулів і державних програм, які запроваджувались у 1980-1990-х роках в Індії, Бразилії та на Філіппінах, в Україні ІТ-сфера розвивалася самостійно, продовжуючи цей шлях і донині. Більше того, сьогодні українці мають поступово забувати слово "аутсорсинг", і перш за все це стосується його вживання щодо цієї індустрії. Адже наші ІТ-фахівці уже давно вийшли за межі звичайного обслуговування ІТ-департаментів, helpdesk чи "системних адмінів" міжнародних компаній. Хоча не можна не погодитись, що і така частка сервісних послуг залишається ще актуальною. Так, до прикладу, за даними Forrester Research, у структурі світового ринку ІКТ на обслуговування інформаційних процесів припадає 16%.

Сьогодні ж ІТ-фахівці в українських офісах створюють програми та рішення для відомих світових брендів і сотень компаній зі списку Global Fortune 500. Так, це і програмне забезпечення для безпілотних авто, і високотехнологічні рішення для медичної індустрії, і ecommerce-платформи для індустрії моди, і VR-технології для Голівуду. Це повноцінні технологічні рішення, програмні продукти "під ключ". Та не завжди компанії хочуть і можуть розповісти про це через умови контрактів про нерозголошення комерційної таємниці (NDA). І через обмежену інформацію про розробки українських ІТ-фахівців галузь і далі продовжують називати аутсорсингом.

Для кращого розуміння роботи ІТ-індустрії варто розрізняти бізнес-моделі, за якими працюють компанії. Так, загалом у секторі певні компанії мають експертизу тільки у створенні надскладного софта, інші пропонують комплексне програмне забезпечення з продуктом, ще певний відсоток - обслуговування ІКТ-процесів. Так, сервісна модель характерна для індійських ІТ-компаній, а продуктову використовують у скандинавських кранах та в Ізраїлі. Українська ІТ-галузь являє собою змішану модель експорту ІКТ-рішень з перспективою у майбутньому перейняти ізраїльський досвід. Власне, індустрія поступово до цього прийде.

Моделі розвитку ІТ-компаній

Сервісна модель

ІТ-компанія здійснює розробку програмного забезпечення на замовлення для іноземних клієнтів. Усі інтелектуальні права є власністю замовника.

Продуктова модель

ІТ-компанія здійснює ліцензування технологій та/або програмного продукту як загалом, так і у складі іншого програмного продукту. Замовниками подібного типу є передусім виробники програмного забезпечення і компанії-ліцензіари.

Змішана модель

Поєднує в собі дві перші моделі: більшість компаній розробляють програмне забезпечення на замовлення іноземних клієнтів і водночас працюють над власними програмними продуктами.

Аутсорсинг бізнес-процесів

Послуги компаній з виконання рутинних бізнес-операцій для іноземних замовників. Ці послуги не пов’язані з безпосередньою розробкою і підтримкою програмного забезпечення, але часто надаються компаніями, які працюють на ринку експорту ІКТ-послуг.

Основні бізнес-моделі експортних напрямів ІТ-галузі в світі (за даними банку Білорусі)

Еволюція ІТ-галузі відбулася

Згадуючи еволюцію сфери інформаційних технологій України, хочеться також наголосити і на відчутному розвитку ІТ-екосистеми. Так, нещодавно в рамках Software Development Forum відбулася перша спільна панельна дискусія представників галузевих об’єднань, асоціацій та ІТ-кластерів. І хоч усі ці організації працюють у межах своїх окремих цілей - поліпшення законодавчого поля, популяризації українського ІТ, розвитку технічної освіти, пошуку інвесторів, співпраці з місцевою владою, - у підсумку виграє вся екосистема.

До прикладу, уже сьогодні в Україні функціонує 15 ІТ-кластерів як у великих містах-мільйонниках, так навіть і в таких регіональних містечках, як Конотоп і Коломия. І окрім прямих питань галузі, кластери також працюють над поліпшенням іміджу регіонів, вирішують питання інфраструктури і транспортного сполучення та інші чутливі ситуації, які так чи інакше можуть вплинути на рішення зарубіжних компаній щодо інвестицій.

Повертаючись до теорії Дарвіна, хочеться порівняти ІТ-індустрію з живим організмом, який стабільно зростав, розвивався та продовжує змінюватись відповідно до умов середовища - світового ІТ-ринку. На сьогоднішній день результатами цього розвитку є здатність вітчизняної ІТ-галузі конкурувати на глобальному рівні, створення надсучасних продуктів, висока експертиза та цінність фахівців. І додатковим підтвердженням цього руху вперед є ключові місця, які посідає наша ІТ-галузь у світових рейтингах.

Тож еволюція галузі інформаційних технологій таки відбулася в Україні, але не в наших головах, принаймні допоки її називатимуть звичайним аутсорсингом. 

Автор: Костянтин Васюк, виконавчий директор ІТ-комітету Європейської бізнес асоціації<a href="https://www.liga.net/">Источник</a>