Какие дорожные работы покупали города и области в 2017 году

Какие дорожные работы покупали города и области в 2017 году

директор Национального секретариата CoST Ukraine
27.11.2017, 08:30

Чем отличается капитальный ремонт дорог от среднего и какой выбирают украинские города. Колонка Натальи Форсюк (укр.)

Нещодавно столиця України приєдналася до CoST із трьома пілотними проектами. Перш ніж почати моніторинг дорожніх робіт Києва, наша команда вирішила зробити невеликий порівняльний аналіз закупівель за I півріччя 2017 року, здійснених різними містами України (вибірково), та порівняти їх із закупівлями обласних служб автомобільних доріг, що перебувають у підпорядкуванні Укравтодору.

Отже, які закупівлі здійснювали замовники?

КОРИСНІ ДАНІ. Добровільна ініціатива CoST (Construction Sector Transparency Initiative) із секретаріатом у Лондоні призначена для забезпечення прозорості та підзвітності будівництва, яке здійснюється за рахунок публічних коштів. В Україні Ініціатива CoST започаткована в листопаді 2013 року. Пілотний проект CoST у дорожній галузі був розпочатий у листопаді 2015 року після підписання Меморандуму про співпрацю між Міжнародним секретаріатом CoST, Міністерством інфраструктури України, Укравтодором і Трансперенсі Інтернешнл Україна.

Какие дорожные работы покупали города и области в 2017 году

Підходи до відновлення вулиць та доріг досить різні. Укравтодор та місто Дніпро зробили акцент на поточні середні ремонти, які склали 68 та 70% від всіх закупівель відповідно. Близько 23% в обох випадках спрямовано на дрібний ремонт та експлуатацію.

Столиця віддає перевагу капітальним ремонтам, обсяг яких становить 93% від усіх закупівель.

Львів, Одеса та Харків спрямовують приблизно половину коштів на капітальні ремонти і половину на середні, дрібні та експлуатацію.

Читайте также - Миллиарды в асфальт. Украина идет на дорожный рекорд

Зазвичай вид ремонтів визначається з урахуванням різних факторів та має базуватися на інструментальних обстеженнях доріг.

Розглянемо, чим, окрім вартості та обсягу робіт, відрізняються середній поточний та капітальний ремонти:

Какие дорожные работы покупали города и области в 2017 году
 

Це, звичайно, не повний перелік, але навіть він дає можливість побачити базові відмінності.

Зрозуміло, що міста мали перевагу, зокрема більшу свободу у прийняті рішень, оскільки самі затверджують власні бюджети, на відміну від Укравтодору, який має погоджувати свої видатки в Кабінеті міністрів. Тому питома вага капітальних витрат (інвестицій у дороги) у містах є значно більшою, ніж на дорогах, які перебувають у підпорядкуванні Укравтодору. Але нагадаємо, що вже скоро запрацює Дорожній фонд і ця проблема має бути вирішена. Принаймні, хочеться в це вірити.

Читайте также - Что изменит Дорожный фонд и когда появятся автобаны

Середні ремонти доріг державного значення, які сьогодні замовляють обласні служби, часто нагадують капітальні за складом та вартістю робіт, але вони не завжди мають проектно-кошторисну документацію і не здаються в експлуатацію за участю органів Архбудконтролю. Тобто позбавлені контролю держави. Міцність дорожнього одягу теж не є критерієм середнього ремонту. Саме тому ми спостерігаємо колійність на щойно відремонтованих ділянках. Це треба враховувати і при виборі виду ремонту в містах.

Проведення капітальних ремонтів потребує ретельної підготовки, виготовлення проектної документації та обов’язкового контролю відповідності стандартам якості та безпеки з боку держави. Також замовник має докладати зусиль щодо залучення підрядних організацій, які здатні не тільки брати, але й виконувати тривалі гарантійні зобов’язання в межах міжремонтного строку експлуатації (див. таблицю).

Приємно бачити, що більшість з проаналізованих вибірково міст схиляються до більш ґрунтовного підходу при виборі ремонтів. Сподіваємось, що такий підхід дозволить їм у подальшому заощаджувати кошти та вимагати від підрядників усунення можливих недоліків (що теж трапляється) у рамках гарантійних зобов’язань.

Наталія Форсюк, директор національного секретаріату CoST

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Комментарии

Последние новости
Популярное