UA

Советы психолога | Разговор Ройз с Ефросининой. Жить в карантине, не ссориться с близкими, успокоить детей

19.03.2020, 12:15
Разговор Ройз с Ефросининой. Жить в карантине, не ссориться с близкими, успокоить детей - Фото
Ройз-Ефросинина(фотоколлаж - UNICEF)

Дайте себе возможность быть не идеальными родителями, объясняйтесь с детьми и обустройте собственные границы. Советы психолога Светланы Ройз (укр.)

Коли сім’я залишається вдома на карантині і більше часу проводить разом, назовні можуть вилізти проблеми, які раніше ніхто не помічав. Відома дитяча психологиня Світлана Ройз розповіла у розмові з телеведучою Марією Єфросиніною, як сім’ї пережити нові виклики, як пояснювати карантин дітям, що робити з підлітками, і чому важливо чітко поділити обов’язки і виділяти час на себе.

LIGA.net записала основні думки експертки.

Перші півтора-два тижні йде адаптація до нового режиму в карантині. Важливо дати собі можливість не бути ідеальною мамою чи татом. Якщо прямо зараз ви щось не встигаєте, є загострення в стосунках, діти гірше поводяться - це кризовий період адаптації, почекайте. Діти можуть так реагувати через тривогу. Плюс обмежена рухомість, для дітей це нетипово. Вони будуть видихати це все в нас. Якщо нам не вистачає терпіння - ми просто люди. Нагадуйте собі про це.

Дітям обов’язково треба пояснювати, що їх чекають зміни в житті на кілька тижнів. Дитина відчуває тривогу батьків і буде на це реагувати. Може не ставити прямо запитання, але поведінка зміниться. Дітям важливо пояснювати, чому вони перестали спілкуватися зі своїми друзями, однокласниками, одногрупниками. 

Ми говорили з донькою про те, що зараз в багатьох країнах захворіли люди. Необов’язково, що захворіємо ми чи наші близькі. Зараз багато дорослих роблять все для того, щоб зупинити вірус. Лікарі по всьому світу шукають вакцину. Я впевнена, що про нас подбають. Давай подумаємо, що в наших силах зробити.

Читайте також - Пережити карантин і не перетворити роботу з дому в муку. Поради психолога

Коли сім’я на карантині, важливо розуміти, що це - не відпустка. Навантаження збільшується, бо це обмеження. Потрібно поговорити окремо від дітей, як зараз поділити відповідальність, як спланувати сімейний бюджет, які наші дії, якщо хтось захворіє. Як ми купуємо продукти і ділимо час.

Дітям треба дати можливість відпочити, відреагувати на свою тривогу і посумувати. Якщо ми починаємо розважати дитину, позбавляємо її своєї енергії і насолоди від власних дій. Коли моя донька каже: "Мамо, мені нудно", я не дозволяю їй брати до рук планшет або телефон. Кажу: "Понудьгуй кілька хвилин, потім прийде ідея в голову". 

Якщо ми постійно стаємо аніматорами для дітей, ми позбавляємо їх власної мотивації. Є різниця між "сумно" і "нудно". Якщо дитина скаже, що їй сумно, я почну з’ясовувати, в чому причина. Якщо "нудно", це означає, що дитина втрачає контакт зі своєю енергією, і мені не треба вкладати туди свій вдих. Вона сама має це зробити.

Те, з чим ми зараз зіштовхнулися, називається соціальною депривацією, коли ми втрачаємо контакти. Це особливо важливо для підлітків. Те, що не можемо мати живий контакт з іншими людьми, нас обеззброює, і важливо залишати за дітьми хоча б якийсь контакт, хоча б соцмережі. Якщо нас лякає час, який діти зараз на це витрачають, може, спробувати влаштувати їм конференції по відеозв’язку, щоб вони хоча б один одного бачили.

Читайте також - Карантин загнав всіх на "удаленку". Як правильно налагодити процес роботи

Підлітків ми питаємо, скільки часу їм потрібно на перебування в Telegram, Instagram. На "це моє життя, мій простір" та інші обурення підлітка відповідаємо, що до певного віку ми відповідаємо за твоє здоров’я, і зараз у нас режим карантину. Він стосується всіх. Давайте встановимо правила так, щоб і тобі комфортно, і щоб я була спокійна за твою безпеку.

Не треба соромитись казати дітям, що родині потрібна їхня допомога. Наприклад, моя донька відповідає за миття рук.

В сім’ї важливо напрацьовувати ритуали, щоб було відчуття "ми банда, ми впораємося!". Можна влаштувати сімейну раду. Одній з сімей я запропонувала прописати правила, за якими ми тепер живемо. Наприклад, обов’язки кожного члена родини, навіть кота. Ми цій сім’ї написали, що завдання кота, - ходити, м'явкати та покращувати настрій. Ми приймаємо ідеї від маленьких дітей і робимо це в жартівливій формі. Це знімає навантаження з мам. 

В одній з сімей - це екстремальний спосіб, не всім підходить - ми вводили штрафи. Разом з дітьми придумали систему штрафів, яка буде за те, що діти б’ють один одного. І батьки, в тому числі. Дитина не може навчитися тому, чого не бачить у нас. Якщо ми просимо дитину робити зарядку, маємо робити теж. Якщо просимо дитину вчитися, маємо сісти поруч читати книжку чи показати, як ми працюємо за комп’ютером, а не бавимось в ігри.

Читайте також - Карантин: що робити роботодавцю

Я працююча мама в маленькій квартирі. Щоб ми могли швидко адаптуватися, я можу одягати робочі тапочки, а потім - домашні. Коли треба попрацювати, можу одягнути піджак. Це маленькі ритуали переходу. Коли мені треба зосередитися, кажу: "Я в хатці". Можу будильник поставити, скільки часу мене нема. Можна намалювати лінію, хоч крейдою.

Якщо ми відчуваємо, що крадемо цей час в родини, діти будуть це відчувати і порушувати наші кордони під час роботи. Тому малюємо коло, розбите на сектори. Коло - це ваш час впродовж дня. Один сектор - "я мама", для часу з дітьми, другий - для часу у парі, потім - домашні справи, і так далі. Обов’язково має бути зона "для себе". Якщо не будемо брати для себе хоч п'ять хвилин, не впораємось.

Ці сектори можемо малювати разом з дітьми і визначати, що має бути в кожному секторі. Там має бути "потупити, нічого не робити", обов’язково, це дозволяє видихнути. В нашої нервової системи є певний ліміт на спілкування, інтелектуальну діяльність. В секторах дитини обов’язково має бути зона навчання і фізичних навантажень, і зона спілкування. Побудьте психологом в своїй родині і стежте, яким зонам зараз треба приділяти більше уваги. 

Коли ми довше разом, це завжди веде або до зміцнення, або до загострення стосунків. Ця криза винесе назовні наші слабкі місця і в сім’ї, і в стосунках з дітьми. Це можливість придивитися один до одного, синхронізуватися за цінностями, і, можливо, стати ближчими.

Присоединяйтесь к Instagram Liga.net - здесь только то, о чем вы не можете не знать

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное