UA

Зачем производить препарат против COVID-19, эффективность которого не доказана

Зачем производить препарат против COVID-19, эффективность которого не доказана

редакторка LIGA.Life
17.04.2020, 13:44

МОЗ рекомендует лечить коронавирус препаратом с недоказанной эффективностью. Более того, у него есть много побочных действий (укр.)

Як тільки Міністерство охорони здоров’я України затвердило протокол лікування COVID-19, до нього виникло ряд запитань. Найперше тому, що в протокол включили препарати з недоведеною ефективністю.

Зараз у світі немає жодного препарату, який би дійсно був науково обгрунтованим для лікування нового коронавірусу. Клінічні дослідження тривають.

Попри застереження, ці ліки включили в протокол. Детальніше ми розбирали кожен з препаратів тут.

Щоб лікувати ними пацієнтів, хворі мають підписати інформовану згоду на таке лікування, адже препарати можуть мати серйозні побічні дії.

Наприклад, головна лікарка Олександрівської лікарні Києва, де лікують пацієнтів з COVID-19, Людмила Антоненко в ефірі ТСН сказала, що "Плаквеніл" (гідроксихлорохін. - Ред.) має великі побічні дії у хворих, які мають серцево-судинні захворювання. Всі препарати мають перехресну дію. Потрібно це враховувати, особливо у пацієнтів з хронічними захворюваннями". 

Читайте також - "Витягнемо всіх" .Як жителі самого зараженого міста в Україні рятують один одного

Ажіотаж навколо гідроксихлорохіну, викликав твіт президента США Дональда Трампа, в якому він написав, що комбінації з азитроміцином змінять історію медицини.

У клінічному випробуванні, в якому вивчали цю комбінацію, брали участь 42 пацієнта (26 з них отримували досліджуване лікування). Експерти вказують на недоліки дослідження: мало пацієнтів, не було засліплення та рандомізації, критики дослідження вказують і на конфлікт інтересів авторів. 

Такі труднощі не завадили впровадити протокол, на якому наполягав новий міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Тепер же інша історія. 

Голова парламентського комітету здоров’я нації Михайло Радуцький у своєму Facebook радісно відрапортував: українська фарма, а саме компанія Дарниця, починає виробляти гідроксихлорохін для лікування COVID-19. Компанія вже пройшла держреєстрацію на цю субстанцію.

Подписывайтесь на рассылки Liga.net - только главное в вашей почте

У коментарях йому резонно зауважили, що приходять нові дані щодо неефективності гідроксихлорохіну (торгова назва Плаквеніл) у боротьбі з коронавірусом.

Наприклад, були вивчені історії хвороб 181 пацієнта з коронавірусом, яких госпіталізували у лікарні Франції. 84 людини отримували гідроксихлорохін, а 97 - ні. За сім днів померли або їх перевели на апарати штучного дихання 20,2% пацієнтів з першої групи і 22,1% з другої. Висновок французьких учених: статистично значущого ефекту лікування гідроксихлорохіном не мало, і застосовувати його для лікування COVID-19 не рекомендується (коментатор мав на увазі ось це дослідження, яке має статус pre print, його ще мають оцінити інші незалежні вчені).

У відповідь на це, Радуцький відписав: "Питання ж не у цьому препараті, а в тому, що українська фарма може швидко відповідати на виклики сьогоднішнього дня".

Тобто голову профільного комітету не насторожують висновки щодо цього експериментального препарату?

Читайте також - Побороти коронавірус. Що може допомогти українцям

Французьке агентство з безпеки медпрепаратів показало 43 випадки серцевих інцидентів, пов’язаних з гідроксихлорохіном. Воно підкреслює ризик надання недоведеного лікування пацієнтам із COVID-19.

Утім, досі не було жодної заяви ні міністра Степанова, ні інших чиновників МОЗ щодо того, чи переглянуть тепер протокол лікування коронавірусу, і заберуть звідти такі препарати.

Критики можуть сказати: "То що, краще було взагалі без протоколу?". Є різниця, чи давати експериментальне лікування у суворо контрольованих умовах, чи масово усій країні. 

До того ж, у нас був інший варіант. 

Читайте також - Самоізоляція і обсервація: яка різниця між цими заходами боротьби з COVID-19

Ще кілька років тому, МОЗ ухвалило наказ №1422. Його, до речі, допомагали створювати нинішній міністр юстиції Денис Малюська, який працював в офісі вже експрем’єра Олексія Гончарука. Цей наказ юридично захищає лікарів, які хочуть використовувати в своїй практиці протоколи лікування інших країн.

МОЗ, замість уніфікованого протоколу з препаратами без доведеної ефективності, могло публічно нагадати медикам про цей наказ і дати їм право вибору. Хоче конкретна лікарня лікувати, як у Великій Британії, лікуйте. Хочуть, як у Франції чи Бельгії, - гаразд. Внутрішнім наказом лікарні затверджують протокол, інформують пацієнта про вибір, і, якщо пацієнт за, лікують. 

Бо інакше виходить ситуація, що дослідження пішли вперед, з’являються нові дані щодо лікування коронавірусу, а ми лише наздоганяємо те, що вже неактуально.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное