UA

Поделить и под суд: как кандидаты в президенты видят реформу Рады

Поделить и под суд: как кандидаты в президенты видят реформу Рады

Сооснователь проекта PolitEyes и телеграм-канала PolitEyes.Rada, советник министра Кабинета министров по работе с парламентом,
21.02.2019, 09:24

Роман Супрун проанализировал 44 программы кандидатов и выделил все, что там написано про реформу парламентаризма (укр.)

100 депутатів, менше недоторканності та більше відповідальності: якою бачать Раду кандидати в Президенти

Якби Рада брала участь у #10yearschallenge, то навряд чи ми б помітили суттєві відмінності у процедурах її роботи. Між тим, реформа Парламенту назріла вже давно. Про це говорять і дискусії фахівців, і депутатські ініціативи, і славнозвісний "план Кокса". Більше того, цього часом красномовно вимагає поточна ситуація з голосуванням в Раді. Частина кандидатів в Президенти теж висловила свої думки з приводу того, як має працювати головний законодавчий орган країни.

5 найпопулярніших ініціатив

Серед 44 учасників президентських перегонів майже третина – діючі народні обранці. Між тим, парламентська реформа представлена окремим пунктом лише в трьох програмах. Так, це не питання прямої президентської відповідальності. І все ж, ти можеш скільки завгодно прагнути та напрацьовувати прогресивні зміни, але який в тому сенс, якщо тобі будуть заважати парламентські процедури?!

Судячи з передвиборчих програм, відповідь кандидатів на питання життя, Всесвіту і взагалі всіх проблем з якістю роботи Ради – 450. Саме така кількість депутатів передбачена зараз. І саме скорочення числа нардепів є найпоширенішою пропозицією. Хтось (як, наприклад, один з лідерів гонки) вважає, що склад Парламенту має бути приблизно на сотню менше, а деякі (хто любить позмагатися цифрами в обіцянках) пропонують тільки сотню і залишити. Хоча є зовсім «одинока» ідея – збільшити число народних обранців до 600. В принципі, не дивно, що вона непопулярна.

Реформа парламенту

Друга "фішка" - скасування депутатської недоторканності. Ідея об’єднала близько чверті кандидатів, але не всі готові відмовитися від привілеїв на 100%. О.Богомолець, М.Габер  та І.Смешко пропонують лише обмежити цей "бонус" для народних обранців.

Ще дев’ять прихильників у ідеї надати виборцям право відкликати депутатів, якщо ті не виконують свої обов’язки належним чином. З цією ж ідеєю пов’язані й останні дві топ-пропозиції – обмеження дозволених строків роботи на посаді та позбавлення мандату за прогули або кнопкодавство. Тож майбутній Парламент має шанси стати більш дисциплінованим.

Дві палати, влада опозиції і вибори по-новому

Деякі ініціативи стосуються і загальної логіки формування та роботи Парламенту. Так, наприклад, три кандидати пропонують запровадити двопалатну структуру за західними зразками і розділити учасників обговорення та ухвалення законопроектів.

Щоб не було проблем з пошуком депутатів на голосування, які у важливий момент часто губляться в коридорах, кабінетах або їдальнях, один з кандидатів пропонує змінити логіку голосування та приймати рішення більшістю від присутніх в залі. Зараз для проходження законопроектів (за виключенням змін до Конституції) потрібно 226+ голосів.

Реформа парламенту
Ще три кандидати подумали про роль опозиції та пропонують законодавчо закріпити за опозиційними силами право контролювати владу.

Та більше за все кандидатів хвилює, як обирати новий Парламент. В 13 програмах можна знайти пропозиції змінити виборчу систему. Майже всі декларують бажання перейти на пропорційну систему виборів за відкритими списками.

В цілому, аналіз програм тішить тим, що значна частина кандидатів все ж розуміє і віддає належне ролі Парламенту. Хто б не був Президентом наступні 5 років, йому (чи їй) потрібно буде проводити законодавчі та кадрові зміни за допомогою Ради.

Працюючи з Парламентом вже не один рік, я переконаний, що ідеї змінити процес обрання депутатів і правила їх роботи точно не позбавлені сенсу. Врешті-решт, якщо хочемо, щоб вищий законодавчий орган приймав якісні реформи, не завадить на початку шляху трохи реформувати і його не завжди досконалі процедури. Тим паче, всі можливості для цього будуть у нового складу Парламенту, в якому, очевидно, будуть і представники команди новообраного Президента.

Читайте також:

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное