UA

Как продать "слона" и заработать 22 млрд гривень

Как продать "слона" и заработать 22 млрд гривень

руководитель ГП ProZorro.Продажі
27.12.2019, 15:17

Выгодно продать "токсичные активы" банков-банкротов или госимущество раньше было огромной проблемой. Украина предложила собственное IT-решение (укр)

У грудні 2019 року ЄБРР запросив державне підприємство Прозорро.Продажі презентувати в Лондоні систему електронних аукціонів. Вона дозволяє прозоро та вигідно продавати або здавати в оренду державні активи. І вже заробила для України 22 млрд грн. 

За оцінками МВФ активи державного сектору вдвічі більші світового ВВП. Але не всі держави знають, чим вони володіють, і скільки це коштує. Крім того, на хвилі економічних криз, коли зростають проблемні кредити і державні борги, багатьом країнам потрібні інноваційні рішення для ефективного управління своїми ресурсами. І тут ми маємо "made in Ukraine" технологію, яку вже розглядають у Греції та Молдові. Як усе починалось? 

Проблемні активи. Як продати слона? 

У 2014-2017 роках в Україні 88 банків були визнані неплатоспроможними. Їх активи складали майже 20% ВВП. А Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, що мав здійснювати продаж, зіткнувся з проблемою. На аукціонах Фонду продавалася лише незначна частка усіх активів. Тоді здавалося, що активи банків банкрутів - це той нікому не потрібний слон, з дитячих дражнилок. 

Чому так відбувалось? З одного боку, активам було складно скласти ціну. А з іншого, - повна відсутність конкуренції. Лоти ніхто не рекламував. Продаж проходив у "вузькому колі" або взагалі не відбувався. 

Для продажу фонд використовував і різні офлайн аукціони, і десятки онлайн. Але виходило, що кожен об’єкт продавався на окремому вебсайті, зі своїм регламентом, своїм клієнтам. З такою системою, без чітких та прозорих правил, було багато корупційних ризиків - учасники аукціонів могли домовлятись між собою, когось не допускати до торгів, з’являлися фіктивні компанії-покупці. Як наслідок – велика недовіра з боку бізнесу і відсутність результату. 

Держава не отримувала грошей, а вкладники відшкодування. Фонд почав шукати рішення, яким стала система державних електронних аукціонів Прозорро.Продажі. У 2016 році було заведено перші лоти, а за півроку зароблено перший мільярд гривень. З 2017 року Фонд прийняв рішення про обов’язкове використання системи для продажу всіх активів неплатоспроможних банків. Технологію почали використовувати і для реалізації майна державних та комунальних підприємств по всій Україні. 

Як працює система, і чому майбутнє за прозорими електронними торгами? 

В основі Прозорро.Продажі – унікальне IT рішення, що забезпечує повну відкритість даних та прибуток для держави. 

На відміну від звичайних електронних аукціонів, де працюють окремі онлайн платформи, аукціони Прозорро.Продажі - це дворівнева система. Є центральна база даних, до якої підключені всі авторизовані маркетплейси. Якщо інформація про лот заходить на один з них, то завдяки центральній базі вона моментально поширюється на всіх інших. Так працює принцип – «усі бачать все», коли кожен може побачити онлайн, що продається, хто і за скільки купує, а головне - після завершення аукціонів у відкритому доступі є вся інформація про торги.   

Чому це важливо? Така система захищена від монополії та корупції, коли продаж відбувається за зачиненими дверима, поміж своїх і за невигідною для держави ціною.  

Інша особливість системи Прозорро.Продажі – конкуренція. Завдання маркетплейсів – залучати більше клієнтів. Маркетплейси змагаються за учасників, а учасники змагаються за лоти. Чим більше учасників аукціону, тим більшою може стати ціна продажу, а отже більший прибуток отримає держава. 

Завдяки тому, що працює 50 маркетплейсів, між ними існує конкуренція - як сервісом, так і розміром комісії. При цьому, максимальний розмір комісії обмежений нормативними актами Кабміну. Ефективна ставка становить не більше 2%. Діє вільне ціноутворення, і покупець може обирати будь-який маркетплейс на свій гаманець. У такій моделі всі виграють. Це і є перевага Прозорро.Продажі.

Отриманий дохід маркетплейси направляють на вдосконалення своїх послуг. Вони проводять роботу, на яку у держави ніколи б не вистачило ані часу, ані ресурсів - рекламують лоти, пояснюють технологію аукціонів, надають юридичні послуги, відслідковують цікаві для своїх клієнтів пропозиції, забезпечують роботу call-центру та розробляють нові додатки, наприклад Telegram-бот для пошуку на аукціонах.

Завдяки системі Прозорро.Продажі державний та місцеві бюджети вже отримують чималі гроші. Наприклад, можна продати зариті труби непрацюючого водогону і заробити на цьому два бюджети села. Або здати в оренду занедбане приміщення колишнього психоневротичного відділення та отримати 630 000 грн. Чи продати старе, напівзруйноване приміщення Броварського ринку і замість стартової ціни в 4 млн грн отримати 30 млн грн завдяки конкуренції між 12 учасниками.

Технологія на експорт

За оцінкою ЄБРР така дворівнева система та IT рішення дозволили Україні досягти успіху і в продажі токсичних активів неплатоспроможних банків. Тепер нас ставлять як приклад на міжнародних конференціях. А інші країни цікавляться, як запустити подібне у себе.

Прозорро.Продажі - це ефективна бізнес-модель. IT-система підтримується завдяки частині комісії, що сплачують маркетплейсам покупці, які виграли на аукціоні. Державне підприємство не витрачає жодної гривні державного бюджету і платників податків. А навпаки, ще й сплачує дивіденди в бюджет та дозволяє державі заробити гроші завдяки оренді чи продажу своїх активів, наприклад боргів або складного майна, сприяючи при цьому розвитку малого і середнього бізнесу. Адже старі вагони стають сучасними хостелами, а на місці зруйнованих приміщень запускаються нові корисні для громад проекти. 

Цього року наша команда потрапила до фіналу міжнародної премії в сфері державних сервісів Global Public Service Team of the Year 2019! І це теж міжнародне визнання. Тепер у номінації Doing more with less ми змагаємось з Британією та США. Якщо виграємо, українські державні IT-продукти будуть визнані найкращими в світі! 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное