UA

Руины VS шанс на развитие: как спасать жизни и привлекать миллионы от медтуризма

Руины VS шанс на развитие: как спасать жизни и привлекать миллионы от медтуризма

экс-заместитель министра здравоохранения (2019 г.), врач-хирург
27.05.2020, 17:04

Создав собственную систему трансплантации, Украина может не только спасать своих граждан, но и стать лидером сферы для всего мира (укр.)

Пандемія, з якою бореться світ, оголила усі проблеми, на які країни і їхні уряди не звертали належної уваги, і які тепер довелось вирішувати в екстреному режимі. В Україні одна з таких проблем – багаторічне затягування зі створенням власної системи трансплантації.

Адже коронавірус не зупинив розвиток всіх інших захворювань. Можна перенести відпустку і навіть чемпіонат з футболу, але не можна вмовити злоякісні клітини зробити паузу чи переконати організм, змучений повною непрацездатністю одного з органів, протягнути додаткові місяць-півтора.

На сьогодні у Міністерстві охорони здоров’я чекають розгляду понад 500 заявок від пацієнтів, які сподіваються потрапити до державної програми лікування за кордоном, до 99% з них – це ті, хто потребують трансплантації органів або кісткового мозку. За звичайних обставин щороку за цією програмою отримують лікування 350-400 наших співвітчизників. Проте пандемія порушила звичний плин речей - країни закрили свої кордони, а всі ресурси "внутрішньої" медицини спрямовано на боротьбу з новим вірусом.

І хоча в Україні навіть зараз, за відсутності системної трансплантології, є можливості для проведення подібних операцій і вони проводяться, усі ресурси все ще кинуті на боротьбу з коронавірусом. Це означає, що вже два місяці в Україні майже не проводиться планові операції, крім абсолютно невідкладних випадків, у яких йдеться про пряму загрозу життю пацієнта.

Проте, трансплантація - це і є порятунок життя, коли інших способів лікування вже не залишилось. У деяких пацієнтів, які чекають на пересадку, уже не залишається часу, на який може бути відкладено операцію. Особливо це стосується трансплантації кісткового мозку – тих випадків, коли пацієнт уже пройшов певні етапи лікування, хіміотерапію, і переривати процес не можна. До того ж, люди, яким показана трансплантація, належать до найвищої групи ризику щодо ускладнень у разі зараження COVID-19.

Якби зараз у державі трансплантація органів від неродинного донора працювала на систематичній основі, нам би, можливо, не довелось відкладати операції з пересадки. Україна має практично все для лідерських позицій у сфері трансплантації - талановитих фахівців, медичні заклади з усім необхідним устаткуванням, але не має головного – цілісної мережі, яка б поєднала усі ці розрізнені елементи в єдиний злагоджений механізм з повним безперервним ланцюжком.

Однак, є й хороші новини. Робота над створенням цієї мережі не зупинилась навіть під час карантину. Триває впровадження ЄДІСТ (Єдина інформаційна система трансплантації) - тієї самої бази даних, що міститиме повну інформацію про появу того чи іншого донорського матеріалу у лікарнях усіх рівнів та про потреби в цих донорських матеріалах медцентрів, які безпосередньо проводитимуть операції з пересадки.

Власне, саме до готовності цієї бази прив’язано запуск у дію закону про трансплантацію, який, нагадаю, було ухвалено торік, але цілком логічно відтерміновано до того часу, коли буде готова і запрацює ЄДІСТ.

ЄДІСТ, за цим документом, має бути запущена не пізніше 1 січня 2021 року, цієї весни вона розпочала роботу в тестовому режимі.

Більш того, ми бачимо, що ситуація з COVІD-19 привернула увагу до проблем української медицини. Зокрема, змінами до держбюджету на 2020 рік було суттєво збільшено фінансування окремих напрямів медицини, як-от екстрена медицина. Кожен з цих напрямів уже багато років занедбаний, і нинішня ситуація наочно показала, до чого призводить хронічне недофінансування. Тому є надія, що у спадок від пандемії медичні заклади отримають оновлення технічної бази, поліпшення умов роботи лікарів та підвищення рівня оплати праці.

Що ж до конкретно трансплантації, то ми маємо унікальну ситуацію, коли пандемія поставила всі країни в рівні умови, а вітчизняні медзаклади, особливо реанімаційні відділення, вперше за багато років можуть бути модернізовані.

Для України буде величезною і трагічною помилкою змарнувати можливість, що зараз склалась для створення власної системи трансплантації. З урахуванням того, що вартість подібних операцій у нашій державі у 5-10 разів нижча, ніж в інших країнах світу, а потенціал галузі – величезний, ми маємо унікальний шанс стати країною, що не лише рятуватиме життя власних громадян, які потребують трансплантації, а й отримуватиме мільйонні надходження від в’їзного медичного туризму.

Чи скористаємось ми цим шансом? Наш хід.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное