UA

К чему нам готовиться | Теория гибридного заговора: если бы Путин не управлял Газпромом

Теория гибридного заговора: если бы Путин не управлял Газпромом - Фото
Павел Климкин (фото - коллаж LIGA.net)
08.11.2019, 19:51

Северный поток-2 достроят. Европа пока не поняла, что для РФ такой расклад открывает широкое поле для гибридной и газовой войны (укр)

Уявіть собі на пару секунд, що керівник Газпрому Олексій Міллер забув номер президента РФ Володимира Путіна. Або, навіть ще більш сюрреалістично, - вирішив керувати Газпромом, як комерційною компанією, без політичного керівництва. Чи може він дійти згоди з Нафтогазом щодо умов наступного контракту? Давайте подивимося на це, як то кажуть, на пальцях.

Інтереси Нафтогаза полягають у тому, щоб зберегти транзит російського газу через ГТС України, мати прозорий зрозумілий контракт з Газпромом на базі європейських правил і отримати гарантії, що цей контракт буде виконуватися. А це, у випадку з Росією, як всі знають, не є чимось саме собою зрозумілим. Ну і, звичайно, що ми хочемо отримати від Газпрома те, що нам належить відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу.

Інтереси Газпрому полягають у поновленні поставок газу українським споживачам (гроші їм потрібні, вони тільки на поставках в Туреччину останнім часом багато недозаробили), сплаті якнайменшої суми за транзит незалежно від маршрутів, невиконанні своїх зобов’язань за Стокгольмським арбітражем. Останнє веде до арешту їх активів, проблемам з випуском євробондів і не тільки.

Навіть це, максимально спрощене викладення інтересів компаній, показує, що на суто корпоративному рівні баланс між цими та іншими інтересами знайти можливо. Але тут номер телефону і все інше з’являється знову, і газ стає тим, чим він є – частиною політичної картинки. В ній Росія буде використовувати транзит для отримання преференцій в Європі і максимального тиску на Україну. Намагаючись диктувати свої умови. Але й для ЄС важливі оптимальні ціни та диверсифікація шляхів постачання. ЄС хоче і надалі використовувати нашу ГТС, але за зрозумілих і передбачуваних для Євросоюзу умов. Росія намагатиметься знайти порозуміння з ЄС, причому через нашу голову. Голоси, які б цього в ЄС хотіли, зовсім, на жаль, не поодинокі.

Остання спроба протягнути в Бундестазі за 48 годин поправки, що вивели б Північний потік-2 з під дії законодавства ЄС і коштували б Україні майже мільярд доларів, поки що поставлена на коротку паузу, але будьте певні: ці зусилля будуть найближчим часом продовжені

Саме тому рішення Данії дозволити будівництво Північного потоку-2 не є лише технічним. І зміст і час тут не є випадковими. За два місяці до завершення наших контрактів з РФ, це дуже ускладнить нам ефективну переговірну позицію.

Але Євросоюз на це пішов з декількох причин. Перше – бажання побудувати нову реальність відносин з РФ , і ми маємо бути до того готові. Друге – зробити спробу вирішити ситуацію навколо Донбасу, що може призвести до різних сценаріїв дестабілізації, і тому ЄС хоче убезпечити себе від них. Трете і похідне від двох перших – бажання взяти ініціативу в газових питаннях і диктувати свої умови.

Та й лобісти Газпрому і Росії часу не втрачають. Остання спроба протягнути в Бундестазі за 48 годин поправки, що вивели б Північний потік-2 з під дії законодавства ЄС і коштували б Україні майже мільярд доларів, поки що поставлена на коротку паузу, але будьте певні: ці зусилля будуть найближчим часом продовжені.

Для України це означає, що наш маневр постійно звужується і без активної політики буде поступово зведений до нуля. І що не тільки Кремль, що само собою очевидно, але й Євросоюз хоче вирішити питання Донбасу та енергетики не те, щоб пакетом, але в одному контексті. І важелі для цього в нього є. Головне тільки, щоб в ЄС розуміли, що відсутність транзиту через Україну відкриває шлях для будь-яких військових чи гібридних операцій Росії. Схоже, такого усталеного розуміння там на сьогодні немає.

Газові і гібридні війни будуть вестися з одного командного пункту в Кремлі. А нам непогано було б почати реальну дискусію щодо червоних ліній і по газу. Щодо так званої формули Штайнмаєра, здається, всі вже непогано подискутували, а от газові питання дивовижним чином в суспільній дискусії відсутні. Без компромісів в сьогоднішній дуже складній реальності не обійтися, але їхню ціну слід дуже добре зрозуміти. Не тільки зараз, але й на перспективу. Тому запрошую до дискусії. Вважайте цей текст лише поштовхом.

Павло Клімкін
політик, колишній міністр закордонних справ України
для LIGA.net

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Еще по теме
Газпром законсервирует газоперекачивающие станции взорванных Северных потоков 28.11.2022Шольц решил лично осмотреть турбину для Газпрома 03.08.2022В Газпроме назвали новые причины, почему не повышают поставки газа в Европу 29.07.2022Германия ответила на снижение поставок Газпромом: У Путина есть газ, а у нас есть сила 26.07.2022Газпром снижает поставки по Северному потоку еще на половину – до 20% мощности 25.07.2022Россия возобновила поставки по трубопроводу Северный поток. Газ начал поступать в Германию 21.07.2022Газпром в четверг возобновит поставки газа по Северному потоку – Reuters 19.07.2022Газпром пытается списать сокращение поставок в Европу на форс-мажор 18.07.2022Газпром требует документацию на возвращение турбины для Северного потока 16.07.2022Россия перекрыла газ Германии по Северному потоку. Москва утверждает, что это на 10 дней 11.07.2022"Очень плохой прецедент". Шольц благодарен Канаде за турбину, в Украине решение критикуют 10.07.2022Санкции запрещают. Украина против передачи Канадой турбины для Северного потока – Reuters 08.07.2022Россия остановит на 10 дней поставку газа в Европу через Северный поток 01.07.2022Siemens опровергла заявления Газпрома: Ремонт турбин так сильно не сократил бы поток газа 29.06.2022Германия опасается полной остановки поставок газа из РФ. Объявлен "тревожный уровень" 23.06.2022Германия об ограничении работы Северного потока: Политически мотивированное решение России 15.06.2022Газпром перевел свою долю в Nord Stream на международную "дочку" 24.07.2020Северный поток-2. Польша грозит Газпрому штрафом в 50 млн евро 03.06.2020Северный поток-2. Судно-трубоукладчик Газпрома сменило владельца 02.06.2020Польские победы над Газпромом: уроки газовой независимости для Украины 18.05.2020Строительство Северного потока-2 могут возобновить - Bloomberg 14.05.2020Отношения Украины и России за 11 лет в семи фактах 20.01.2020В Нафтогазе рассказали, когда оплатят налоги с долга Газпрома 16.01.2020Газмагеддон, или Американско-кремлевский заговор против Нафтогаза 19.11.2019Газовый спор на $100млрд: Что надо знать о конфликте Украины и РФ 07.05.2019Суд запретил выплаты Nord Stream, Nord Stream 2 в адрес Газпрома 10.11.2018Северный поток-2 раскалывает ФРГ и ссорит ее с Западом - Reuters 06.08.2018Северный поток остановится на время газовых переговоров 17.07.2018Акции Северного потока-1 могут арестовать за долги Газпрома 03.07.2018
Вакансии
Больше вакансий
Junior SEO-спеціаліст
Киев Ligamedia
Manual QA Engineer
Киев Ligamedia
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости