UA

Любителей РФ менее половины и провал политсилы Зеленского: семь выводов выборов в Одессе

Любителей РФ менее половины и провал политсилы Зеленского: семь выводов выборов в Одессе

координатор одесской ячейки ОО "Солидарная Молодежь"
05.12.2020, 19:35

На местных выборах 2020 победила децентрализация. Одесса не стала исключением (укр.)

Місцеві вибори-2020 в Одесі запам’яталися низькою явкою (30%), карантинними обмеженнями і надзвичайно довгим процесом підрахунку.

Одесити могли б побачити серед кандидатів двох Зеленських, чотирьох Філімонових і одного Саакашвілі, але ТВК скасувала реєстрацію "клонів". Натомість, у бюлетенях залишився Дарт Вейдер. 

Які ж результати волевиявлення одеситів? Подолали бар’єр і пройшли до міськради п’ять партій. Геннадій Труханов – мер.

На першому місці – партія Труханова, але більшість вона не отримала

Ці вибори в багатьох містах стали переможними для регіональних партійних проектів. Експерти пояснюють це наслідками реформи децентралізації, успіхи якої українці часто асоціюють з місцевою владою. Одеса – не виняток.

Запит на "міцних господарників" теж зіграв свою роль: партія міського голови Геннадія Труханова "Довіряй ділам" отримала 26,19% голосів виборців і, відповідно, 20 мандатів (з 64 загалом) у міській раді. Однак цих мандатів буде недостатньо, щоб самостійно формувати порядок денний, отже, мерській партії доведеться шукати ситуативних союзників і домовлятися.

Труханов утримався у кріслі міського голови

Виграти в першому турі чинному меру цього разу не вдалося. Він набрав 38% і вийшов у другий тур з кандидатом від "ОПЗЖ" Миколою Скориком.

Другий тур відбувся у найбільш короткий з передбачених Виборчим кодексом термінів – 15 листопада, де Труханов здобув перемогу із 54,28% голосів. Проте у абсолютних значеннях за нього у другому турі проголосувало майже 94 000 виборців, а це суттєво менше, ніж у першому турі попередніх місцевих виборів 2015 року – тоді він отримав підтримку 138 000 одеситів.

Любителів Росії менше половини

Рейтинги "Опозиційної платформи" в регіоні і місті стабільні: ця партія, здобувши 23% голосів, отримала другу після "ДД" за кількістю фракцію у міській раді – 18 мандатів. Ще шість мандатів отримали "шарійці" (у них 6,82% голосів). Членів місцевої ланки "Партії Шарія" пов’язують із Віктором Баранським, депутатом "ОПЗЖ".

Ідеологічна близькість цих партій дозволяє прогнозувати їх об’єднання, але і сумарна кількість прихильників російського вектору у міськраді складає 24 депутати, тобто, менше половини.

Популізм не привів до тріумфу

Кандидат в мери від "ОПЗЖ", народний депутат, скандально відомий колишній очільник Одеської ОДА Микола Скорик балотувався під гаслами "Снизим тарифы!", "Вернем родной язык!" – тобто давав обіцянки, виконання яких аж ніяк не входить до повноважень місцевої влади. У першому турі він набрав 19%, а у другому – 43%. Труханов обійшов Скорика в усіх районах міста.

"Європейська солідарність" наростила підтримку

Цього разу "Європейська солідарність" зробила ставку на відомих медійних особистостей – журналістів, громадських активістів, волонтерів, науковців, культурних діячів.

Також успішним кейсом стало передвиборче об’єднання "ЄС" з одеським осередком "Демократичної сокири", представниками "Демальянсу" і депутатами партії "Самопоміч".

Така стратегія дозволила зберегти і подвоїти рейтинг з часів парламентської кампанії (тоді партія отримала в Одесі 5,6%), отримати 11,87% голосів і провести у міську раду 10 депутатів. 

Неочікуваний результат несистемного кандидата

Справжнім сюрпризом мерських виборів став 36-річний підприємець зі сфери IT, блогер і урбаніст Петро Обухов, який балотувався на посаду міського голови Одеси від "ЄС".

На початку кампанії молодий кандидат мав впізнаваність близько 3%, але в підсумку здобув підтримку майже 12% одеситів і став одним з лідерів перегонів, обійшовши кандидата провладної партії – коміка Олега Філімонова.

Провал президентської політичної сили

Схоже, що прихильність одеських виборців до президентської партії минула так само швидко, як і почалася.

Ще півтора роки тому на парламентських виборах "Слуга народу" взяла в Одесі першість (44%) за партійними списками і провела своїх кандидатів до Верховної ради по всіх мажоритарних округах міста. На місцевих виборах "Слуга народу" отримала вже 12,46% голосів одеситів і 10 мандатів. Не допомогла політсилі привести свого виборця на дільницю навіть прихована агітація у вигляді опитування "5 питань від президента".

А кандидат у мери Одеси від президентської партії 68-річний гуморист, Народний артист України Олег Філімонов зайняв четверте місце, здобувши 10% голосів виборців – тобто, ще менше, ніж партійний список "Слуги народу".

Такий результат породжує закономірне питання: чи залишається ефективною стратегія висування знаменитостей та шоуменів на державні пости?

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное