UA

Назад в прошлое: новые данные о демографии Украины. Все плохо!

01.03.2019, 09:15
Назад в прошлое: новые данные о демографии Украины. Все плохо! - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine

В 2018 году в Украине родилось меньше младенцев, чем когда-либо в новейшей истории. Украина уже потеряла 7,5 млн человек и это мировой рекорд (укр)

Народжують вдвічі менше, ніж в часи Голодомору

Держстат оприлюднив підсумкову демографічну статистику за 2018 рік. За офіційними даними, в Україні народилося 336 000 немовлят. І це — мало. Дуже мало! Це — найменший показник за всю історію демографічної статистики в Україні (розрахунок народжуваності на українських землях проводиться з 1861 року з невеликими перервами на Першу та Другу Світові війни). Більше дітей народжувалося і в середині XIX сторіччя, коли населення на території сучасної України складало лише 15 млн осіб, і в часи Голодомору, коли показники смертності зростали вшестеро.

Коефіцієнт народжуваності, який ще 10 років тому складав 11 новонароджених на 1000 осіб населення, у 2018 році впав до 8. Така низька народжуваність за всю історію досліджень фіксувалася лише у 1999-2001 роках.

Протягом 2018 року населення України скоротилося на 233 000 жителів, це більше ніж все населення Кропивницького. Сьогодні в Україні без урахування тимчасово окупованих територій проживає стільки ж населення, як і в 1961 році (з їх урахуванням — як у 1964-му).

Друзі по нещастю

Чи існують в світі інші країни в яких за останні півстоліття скоротилося? Так.

Найгірша ситуація в Латвії, де з максимуму 1989 року (майже 2,7 млн) населення скоротилося до 1,9 млн — рівня, який вперше було досягнуто ще наприкінці XIX сторіччя.

Населення Чехії зараз на рівні 1929 року, Болгарії — на рівні 1946 року.

Взагалі з 20 країн з найбільшим абсолютним скороченням населення 18 — це країни Європи та/або колишнього СРСР, а також Японія та охоплена війною Сирія.

В Україні зафіксоване найбільше в світі абсолютне скорочення населення від історичного максимуму — 7,5 млн осіб. При цьому дані Держстату свідчать про втрату Україною понад 10 млн мешканців (справа в тому, що українське статистичне відомство не враховує 2,5 млн осіб, що проживають в окупованих Росією АР Крим та місті Севастополі). Скорочення населення України в абсолютному вимирі в рази перевищує показники будь-якої іншої країни. Якщо в 1993 році в нашій державі проживав один з 107 мешканців планети, то сьогодні — лише один зі 169.

Найбільше відносне скорочення населення зафіксоване в Латвії та Грузії — по 27% з часу отримання незалежності. Також приблизно на чверть від історичних максимумів скоротилося населення Боснії і Герцеговіни, Литви та Болгарії.

При цьому деякі країни вже спромоглися переломити негативні тенденції. Так, з 2015 року висхідний тренд сформувався в Грузії, Білорусь лишила локальний мінімум у 2012 році.

Що далі?

Запорукою відновлення населення України є стале економічне зростання. За останню чверть сторіччя, коли чисельність українців скорочувалася щороку, найменші втрати (80,6 тис. за рік) спостерігалися у рік найвищого економічного розвитку — у передвоєнному 2013 році. Важливо не тільки досягти високих показників росту економіки, а й дати громадянам впевненість у довготривалості та незворотності покращення їхнього добробуту.

Варто зауважити, що офіційна кількість населення України є недостатньо точною. За рекомендаціями ООН, країни мають проводити перепис населення кожні десять років. Натомість за період незалежності Україна зробила це лише одного разу — у 2001 році. І це при тому, що маємо додаткові, нетипові для більшості інших країн фактори невизначеності: міграції внаслідок війни, анексії Криму, а також трудові міграції. Новий перепис варто провести якнайшвидше, аби мати об'єктивну демографічну картину, яка дозволить приймати вірні управлінські рішення.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное