UA

Какими должны быть университеты, чтобы не выпускать 1000 одинаковых копий

Какими должны быть университеты, чтобы не выпускать 1000 одинаковых копий

доктор философии, Университет Кейс Вестерн Резерв (США)
01.07.2020, 15:02

5 принципов системы высшего образования, которые работают в цивилизованных странах, но почему-то не работают у нас (укр.)

Для того щоб зрозуміти на яких принципах повинна бути побудована вища освіта, потрібно зрозуміти, яка взагалі мета університету.

Варіант 1: Університет існує для того, щоб дати професійну освіту. В університеті студенти отримують знання і навички, які будуть корисні для їхньої майбутньої професії.

На жаль, часто це не так. Більшість викладачів університету не знають потреби роботодавця і не можуть навчити відповідних навичок. Тому, не дивно, що компаніям доводиться самим вчити "новоспечених" випускників.

Варіант 2: Теорія зв’язків. Університет створює можливість для знайомства з новими людьми.

Частково, це так: студенти, які вступили у Гарвард, будуть навчатися з людьми, які змінюють світ. І такі зв’язки, безумовно, будь важливими для їхньої майбутньої кар’єри.

Варіант 3: Теорія відбору (signaling theory). В університеті відбувається, так би мовити, селекція - більш здібні люди йдуть навчатися в університет, а менш здібні ні.

Частково це так: Після випуску з Гарварду, ви одразу отримаєте хорошу роботу тому, що ваш диплом свідчить про вашу "якість".

Варіант 4: Університет існує для того, щоб навчити цінностей і допомогти студенту сформуватися, як особистості. Для цього потрібно створити середовище для незалежного і вільного формування цієї особистості. Університет повинен бути центром моральних та етичних норм.

Виходячи з суті мети університету, можна зробити висновок, на яких принципах повинна бути побудована вища освіта:

- Самостійність. Кожен учасник освітнього процесу має незалежно приймати рішення щодо навчання. Університет повинен бути незалежним від уряду. Факультет - незалежним від університету. Професор - незалежним від факультету.

- Гнучкість. Система освіти повинна бути гнучкою. Це дозволить швидко реагувати на зміни та адаптуватися до нових умов.

Професор має сам вирішувати, які класи викладати, як їх викладати і коли (семестр, день, час). Професор має вирішувати, які матеріали використовувати для класу, а не нав’язливі, застарілі методички.

Студент також має самостійно вирішувати, які класи йому брати. Адже мета - сформувати індивідуумів, а не 1000 однакових копій.

- Зворотний зв'язок. В навчальному процесі повинен бути чіткий зворотний зв'язок між усіма учасниками цього процесу.

Професор сам вибирає справедливу систему оцінювання студентів (іспити, тести, домашні завдання, курсові). А студенти анонімно оцінюють кожного професора в кінці семестру.

- Конкуренція. Ротація кадрів, встановлення зарплати мають відбуватися на конкурсних засадах, базуючись на об'єктивних фактах: ефективність викладання, публікації в провідних міжнародних журналах, цитування, гранти.

- Вільнодумство. Для формування індивідуумів, університет повинен створити умови для вільнодумства. Професор повинен мати повну свободу у пошуках нових напрямів досліджень та звитяг. Так само і студенти повинні мати можливість самореалізації та самоорганізації у створенні студентських організацій та ініціатив.

Такі принципи побудови системи вищої освіти - це не фантастика. Я вже 16 років працюю в системі вищої освіти США, 11 з яких - професором, і я особисто бачу як ці принципи застосовуються на практиці.

Сподіваюся, що колись й українські реформатори зможуть хоч частково запровадити ці принципи у систему вищої освіти України.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное