UA

Кричите о важности IT и инноваций? Тогда почему в Украине еще нет Гарварда

Кричите о важности IT и инноваций? Тогда почему в Украине еще нет Гарварда

доктор философии, Университет Кейс Вестерн Резерв (США)
19.06.2020, 09:57

Хотите, чтобы в Украине были свои Google и Apple? Займитесь образованием и создайте украинский Гарвард. Это сложно, но реально (укр.)

Україні потрібно перетворитися в інноваційну країну. Економіка, заснована на інноваціях, зростає швидше і більш стабільна, ніж економіка  побудована на природних ресурсах.

Як її створити? 

Звернемося до прикладу США, де інтернет-гіганти Google і Facebook, а також високотехнологічні компанії на кшталт Microsoft, Apple і Boeing створюють десятки тисяч високооплачуваних робочих місць.

Щоб зрозуміти, чому в США так багато інноваційних компаній, давайте згадаємо, як вони виникли. 

Більшість таких компаній заснували студенти провідних університетів - Stanford, Harvard, MIT. Там навчалися засновник Microsoft Білл Гейтс, Apple - Стів Джобс, Facebook - Марк Цукерберг. 

Чим ці університети відрізняються від сотень інших університетів? 

Кращим в світі викладацьким складом і науково-дослідними інститутами. Вони, як магніт, притягують венчурних капіталістів і відкривають студентам масу можливостей для бізнесу. 

Ці університети є світовими лідерами і за кількістю стартапів, створених студентами, і за сумами залученого цими стартапами венчурного капіталу.  

Що Україна може перейняти з досвіду США? 

В Україні необхідно створювати науково-дослідні інститути світового класу, які залучатимуть найсвітліші розуми планети. Трансформація України у високотехнологічну економіку має розпочатися зі створення цілком нового університету – еквівалента Stanford, Harvard, MIT. 

І для цього є відповідні передумови:

1. В Україні традиційно сильні природничонаукова й інженерна школи. Це підтверджує нинішній бум української IТ-галузі.

2. У науковому світі дуже сильна українська діаспора.

Серед науковців з українським корінням – директори елітних німецьких дослідницьких інститутів, що входять до Товариства ім. Макса Планка.

Українці виграють престижні наукові гранти, створюють успішні стартапи у Кремнієвій долині. Більшість з них підтримає Україну, якщо в них з'явиться реальний шанс змінити її на краще.

3. У країні вже з'являються інститути світового класу, які займаються суспільними науками.

Приклади – Консорціум економічних досліджень та освіти (EERC), а також Київська школа економіки (Kyiv School of Economics).

4. В Україні та за її межами працює чимало успішних українських бізнесменів. Вони могли б надати допомогу у фінансуванні нового університету. Велика частина бюджетів Stanford, Harvard, MIT – приватні пожертвування.

Із віком українські бізнесмени усвідомлюють необхідність залишити після себе щось фундаментальне, що завжди асоціюватиметься з їхніми іменами.

 На жаль, поки що в Україні не має університетів дійсно світового рівня. Згідно нового QS рейтингу, серед українських університетів, найкраща 477 позиція в ХНУ ім. Каразіна. Ще п’ять університетів увійшли в першу 1000. 

Взагалі, ситуація невтішна, навіть якщо порівнювати з університетами східної Європи та країнами колишнього СРСР.

Який рецепт створення українського Гарварда? 

1. Університет потрібно створювати з нуля, а не на основі існуючих університетів. 

2. Університет повинен бути приватним і фінансуватися на пожертви української еліти. 

3. Університет повинен бути відкритий для студентів і викладачів з усього світу. 

4. До складу університету мають входити незалежні дослідницькі інститути, що відкривають студентам можливість створювати інновації і засновувати стартапи.

 Першим кроком до українського Гарварду може стати невеликий науково-дослідний інститут. Нехай навіть сформований на базі одного з існуючих українських університетів, але діє як самостійна юридична особа.

Інститут повинен визначитися з кількома вузькими пріоритетними напрямками і зібрати кращих українських і світових дослідників в цих областях.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное