UA

Почему люди обманывают и как избавиться от этой привычки?

Почему люди обманывают и как избавиться от этой привычки?

эксперт по успешным трансформациям
02.11.2019, 08:06

Быть искренним или обманывать - привычка. Существует две движущие силы обмана - страх и любовь (укр.)

Неправда ділить людей на два береги річки, що називається "Омана". Одні вважають обман ницістю, недостойною поведінкою, звичкою негідників, для інших – це щось раціональне і буденне, вони переконані, що всі так роблять. 

Секрет полягає в тому, що ноги в тій річці намочили всі. Обманюють і перші, і другі. 

Дві рушійні сили обману

Питання обману – це питання вибору. Ми всі схильні до неправди. Бути щирим або ж обманювати – то звичка, тобто сталий патерн поведінки. Причини? Є дві рушійні сили обману – це страх і любов. 

СТРАХ: Ми обманюємо, коли думаємо, що не зможемо захистити себе інакше, і тільки обман зможе стати фортецею, яка вбереже нас від несприятливих умов чи невдач. Ми брешемо, коли боїмося, що не зможемо досягти бажаного і важливого, або то буде заскладно, задовго і задорого. Обман здається дешевшою дорогою. 

ЛЮБОВ: В іншому випадку ми обманюємо, коли вважаємо, що брехня буде кращою за правду – і так, ніби проявляємо любов до іншої людини. 

Страшний обман, коли він впливає на життя багатьох людей, проте у приватному житті неправда також може стати причиною маленьких та великих драм. 

З наукової точки зору за бажання обманювати відповідають певні гормони. Так, у The Journal of Experimental Psychology читаємо, що ми обманюємо, коли маємо зависокий рівень тестостерону і кортизолу – так званого "гормону стресу". Вони провокують агресивне бажання самостверджуватися та захищатися. 

Які є види обману? 

Окрім навмисного введення в оману, до обману відносять заперечення, раціоналізацію, замовчування і прогнози. Наприклад, коли ви говорите про жінку, яка повністю сконцентрована своїй роботі, і прогнозуєте, що в неї не буде родини, це обман. Або ж ви навмисно робите вибір промовчати, хоча ваша інформація – важлива в цей момент. Це теж різновид обману. 

Найбільшим полем для зрощення неправди і спекуляцій є сфери "не вмію", "не знаю", "не вірю". 

Обманюють не тільки дорослі, роблять це і діти. Зазвичай це відбувається з двох причин. По-перше, дитина думає, що вона не зможе отримати те, що хоче, іншим шляхом, окрім обману. По-друге, дитина може припускати, що вона недостатньо хороша, і їй потрібно обманювати, щоб виглядати кращою в очах батьків.

Але не варто різко засуджувати дітей, коли ви спіймали їх на брехні. Потрібно працювати з темою обману зважено та бути терплячими, пояснювати, чому обманювати – це погано, і які можуть бути наслідки обману, а найголовніше – давати дітям позитивний досвід, учити говорити правду. 

Одним із найбільш небезпечних різновидів брехні є самообман, тому що обманювати себе – це змушувати себе відмовитися від своєї сутності, не бути тим, ким ти є. Це зворотний шлях до самопізнання. 

Ви можете обманювати себе, коли кажете, що ви – трудоголік, що хочете змінити машину або не любите дітей.  Але навіщо людям самообман? Наведу приклад. 

Ви почали писати книгу і ніяк не можете закінчити цей процес, постійно відкладаючи роботу на потім. Ви кажете собі, що у вас немає часу цим займатись, оскільки маєте іншу роботу, дітей та ремонт у квартирі. Однак основна причина, чому ви не беретесь за роботу – це страх того, що книга буде нецікавою, видавництво не захоче її друкувати, або ж читачі не будуть її купляти. Тому ви вдаєтеся до самообману і кажете собі, що у вас немає часу. Проте завжди краще знайти і розібратися з істинною причиною ваших вчинків. Тільки тоді ви зможете змінити ситуацію.

Також люди обманюють себе, щоб бути більш переконливими для інших. У такому випадку варто працювати над впевненістю. 

Чому не варто плутати грубість і правду?

Часто люди плутають грубість і правду. Проте варто розуміти, що правда – це прояв любові. Саме коли ви говорите правду, ви виявляєте найбільшу повагу до іншої людини. Важливо навчитись говорити щиро і з повагою.

Обман небезпечний ще тим, що плутає нас – ми навіть у дзеркалі починаємо бачити маску, яка приросла до нас, забуваючи, які ми є?  Правдиво – то бачити себе люблячими очима, дозволяючи собі помилки й особливості.

Ми обманюємо себе та інших про багато речей: за якого кандидата в президенти голосували, про свою вагу та зріст, про стосунки з колегами. Це природний процес, але так само можна навчитися не обманювати. Як це зробити?

Три кроки до правди

- Зупинитися. Якщо ви спіймали себе на бажанні обманутись або обманути, візьміть паузу.

- Подумати. Наскільки те, що ви скажете зараз, вплине на вас через 10 хвилин, 10 днів і 10 років. Вирішіть для себе, чи так важлива ваша брехня зараз? Чи ви можете не говорити неправду?

- Назвати собі причину, який саме страх змушує вас обманювати. Як би це парадоксально не звучало, але страхів не потрібно боятися, страхи – це маркери вашої зони розвитку, їх потрібно сприймати як двері для нових можливостей.

Наш  світ – не ідеальний, і люди роблять помилки. Псевдопозитивні психологи теж брешуть, оскільки для людини природно інколи бути сумною, пригніченою, роздратованою. 

Однак правда дає свободу. Обман – це заслінка від реального життя, бар’єр для самопізнання. Говорити правду – значить бути людяним, це можливість бути самим собою.  Бути правдивим  – то бути справжнім, щирим. 

Тема правди та обману – надзвичайно велика. Якщо маєте бажання глибше зануритися в неї, раджу завітати на Employer Leadership Summit 2019, який цього року присвячений мистецтву і науці довіри. Експерти пояснять, як вчитися навичкам довіри, а я розкажу, чому ми брешемо, і як це впливає на наше майбутнє, що таке правда, і якою є психологія брехунів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное