UA

Сколько еще в Украине будут бороться с COVID-19 с помощью интуиции, а не науки

Сколько еще в Украине будут бороться с COVID-19 с помощью интуиции, а не науки

соучредитель Украинского центра здравоохранения - UHC
07.12.2020, 14:03

В Украине наука – и своя, и стран первого мира – не для того, чтобы бороться с коронавирусом. С ним "борется" интуиция. У науки другие задачи (укр)

Є такі країни другого світу, які намагаються виглядати країнами першого світу в очах країн третього світу. Оце Україна у боротьбі з коронавірусом.

Наша поведінка (слово "стратегія" в речення якось не лізе) набагато ближча до того, що роблять братські Філіппіни, Мексика, Іран, Індія, Туреччина, Бразилія і, мої дорогі націонал-епідемічні друзі, Росія, ніж до того, що робить, наприклад, Канада, Німеччина, Португалія, Корея або Гонконг.

У цих країн, що надовго застрягли між третім і першим світами, є одна важлива риса. Це – непрості, сповнені драматизму стосунки з наукою та фактами. 

У першого світу з цим простіше – вони власне якісну науку продукують і використовують на практиці. У третього світу теж просто – там взагалі нічого немає, крім науки з країн першого світу.

Інша справа – кружок багатих ресурсами, кволих волею, але вічно подаючих надії своєю імітацією реформ країн. 

З одного боку, продукувати свою якісну науку в них не виходить (а ту, яку виходить, вони не вважають за науку – про це пізніше). Але, з іншого боку, їм якось незручно слухати чужий розуму – зрештою, ти ж не який-небудь там третій світ.

В результаті виходить, що наука в цих країнах – і своя, і та що з першого світу – не для того, щоб боротися з пандемією.  

З пандемією бореться інтуїція. А в науки є інші задачі. Їх три.

Перша – науково обгрунтувати те, що каже інтуїція. Назвемо це – наукова інтуїція. Коли ти щось інтуїтивно спробував, вийшла якась фігня і треба, щоб наука обгрунтувала, що насправді все так і було задумано.  

Ось, наприклад, в одній з країн ввели карантин вихідного дня. Він "дав певні результати", бо тепер країна має на 6 000 випадків менше, ніж прогнозувалося. Прогнозувалося, правда, уже після карантину вихідного дня, бо до того ніхто ні про яке прогнозування нічого не знав. 

Друга задача науки – поставка різних вундер-ваффе. Бо нащо ще потрібна наука, як не для пошуку одной таблетки, якої буде достатньо для перемоги пандемії. 

В одній з країн спочатку сподівалися на таблетку гідроксихлорохіну, і навіть вносили її у протоколи. Потім перший світ сказав, що вона не спрацьовує, і було дуже шкода. Тоді вся надія була на ремдесивір. Його уже і закупили. Але перший світ взяв його і також забракував! Хоч свиням тепер виливай.

Потім була унікально-оригінальна вакцина. Гарно хайпанули, і навіть створили враження всій Центральній Азії, що те, що сиплеться з совєцької наукової школи – це не пісок, а порох. На Захід, правда, ефекту не справили. 

Захват у світової науки від "оригінальної вакцини" був приблизно такий же, як у італійця, якого ви привезли у Вилково і сказали, що це "українська Венеція".

Але таку науку слухати цікавіше. А от коли нудять про "боротьбу у довгу", розгортання системи тестування й відстеження контактів, динамічні індикатори або локдаун на випередження – це якась не наука, а контрреволюція проти вітчизняного виробника.  

Третя роль науки – поставляти всякі кльові цифри, з яких завжди можна вибрати такі, де ми усіх перемагаємо. Ось ви знали, наприклад, що одна з країн – 29-та в Європі за смертністю від COVID-19 на мільйон населення? То знайте.

І то нічого, що на першому місці за цим показником – Сан-Марино (це теж така країна в Європі якщо що), на другому – Словенія, на третьому – Болгарія. Кажете, не чули що там взагалі є пандемія? Але головне, що там маленьке населення, і на нього дуже зручно ділити всякі показники.

А от казати, що країна за загальним показником смертності -  восьма, а вище – лише більші за неї країни Європи, і що реально в цій країні горить так само, як в усіх великих європейських країнах – це уже сумнівний факт. Озвучувати його – це уже критика. А критика в задачі науки не входить.

Хороша вітчизняна наука повинна мімікрувати під перший світ, а не по-справжньому говорити як він. Бо так ви ставите свою країну в незручне становище в очах третього світу. Якось недобре.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное