У квітні Кабмін своїм рішенням визначив, що одним з пріоритетних напрямів на 2017 р. є запровадження в Україні технології Mobile ID. Йдеться про інструменти електронної ідентифікації з використанням мобільного цифрового підпису, що забезпечать простоту, безпеку та максимальну мобільність отримання електронних послуг.

Цей рік для України ознаменувався декількома важливими подіями у сфері розвитку електронних рішень, зокрема йдеться про прийняття законів про електронні довірчі послуги, про забезпечення кібербезпеки України, а також схвалення урядової концепції розвитку електронної демократії в Україні. Триває впровадження системи взаємодії державних інформаційних ресурсів (X-ROAD).

Всі ці події безпосередньо пов’язані з впровадженням електронних послуг для громадян України (йдеться про послуги, які отримуються в електронному вигляді, наприклад, реєстрація ФОП, отримання допомоги при народженні дитини, інше).

Окремим питанням є впровадження інструментів електронної ідентифікації з використанням мобільного цифрового підпису - Mobile ID. У плані пріоритетних дій Уряду до 2020 року цей напрям визначено одним з пріоритетних для України. Дійсно, експерти сходяться у тому, що за цією технологією майбутнє і широкі можливості, бо вона забезпечує одночасно простоту, безпеку та максимальну мобільність користувача у процесі отримання електронних послуг.

Як впроваджується MobileID?

Процес впровадження Mobile ID можна умовно поділити на чотири етапи:

· легалізація технології згідно законодавства України;

· впровадження технології у операторів послуги Mobile ID;

· інтеграція в інфраструктуру PKI (public key infrastructure - інфраструктура відкритих ключів, яка забезпечує експлуатацію ЕЦП);

· інтеграція з електронними сервісами.

Гравці на ринку Mobile ID в Україні

Як відомо з відкритих джерел, на даний момент в Україні представлено декілька рішень на базі технології Mobile ID, готових (так стверджують розробники) до впровадження.

Наприклад, власні платформи Mobile ID мають вітчизняні компанії Пластик Карта, Інновейшн Девелопмент Хаб, АВЕСТ-УКРАЇНА (представництво білоруської АВЕСТ).

Зарубіжні розробки представлені компаніями B.EST Solutions (Азербайджан), Gemalto (Нідерланди), Oberthur Technologies (Франція).

Сертифікація Mobile ID в Україні

Оскільки технологія базується на криптографічних операціях, її впровадження потребує проходження сертифікації в Україні. Сьогодні жодне із пропонованих рішень таку сертифікацію Дерспецзв’язку не пройшло. Достеменно невідомо, чи хтось її проходить, і якщо так, то коли вона буде завершена. Отже, є проблема: як оператори послуги Mobile ID проводять свої тендери, якщо невідомо, чи відповідають запропоновані рішення чинному законодавству України?

Для з’ясування цих питань та з метою недопущення маніпулювання вимогами законодавства на користь будь-якого з конкуруючих рішень, у Громадській раді при Держспецзв’яку ініційовано відповідний запит щодо стану проходження сертифікації технологій мобільної ідентифікації.

Стан впровадження Mobile ID операторами мобільного зв’язку

Сьогодні три оператори мобільного зв’язку - Київстар, Vodafone та Lifecell, - активно працюють над впровадженням технології Mobile ID на своїх системах. У кулуарах переконані , що лідирує Київстар, адже компанія вже провела тендер і навіть визначив переможця - відому у світі компанію Gemalto. Якщо ця інформація підтвердиться, то регулюючим органам варто з великою увагою поставитись до вивчення характеристик запропонованого рішення - адже Gemalto має безпосередній стосунок до авторства технологічних рішень, які спричинили нещодавні проблеми з ID-картками громадян Естонії.

Vodafone та Lifecell ще перебувають на підготовчих стадіях тендерних процедур.

Стан впровадження Mobile ID державою

Від держави відповідальним за впровадження Mobile ID визначено Державне агентство з питань електронного урядування України (далі - Агентство) яке не тільки запевняє, що Mobile ID вже на підході, але і завершило відкриті закупівлі. Переможцем було визнано Інститут інформаційних технологій, а термін виконання робіт збігає 15 грудня. Серед основних заявлених цілей проекту є забезпечення сумісності засобів, хабів ідентифікації та схем електронної ідентифікації та побудова інфраструктури електронної ідентифікації в Україні.

Запуск такої платформи забезпечить якісне впровадження електронних послуг та сервісів, а разом із . появою системи взаємодії державних інформаційних ресурсів (X-ROAD) - взагалі може стати справжнім проривом.

Коли очікувати?

Без відповідної інфраструктури АЦСК (акредитовані центри сертифікації ключів) функціонування Mobile ID неможливе. То чи готові елементи вітчизняної РКІ до Mobile ID?

За наявною інформацією, лише Центральний засвідчувальний орган та АЦСК органів юстиції України готують власні системи для роботи в рамках технології Mobile ID. Решта АЦСК перебувають у режимі очікування, що пов’язано, скоріше за все, з невизначеністю у використанні вітчизняних або зарубіжних  стандартів криптографії в рамках Mobile ID. Рішення поки нема, але навряд чи є виправданим перебудовувати всю інфраструктуру під новий стандарт в інтересах якогось конкретного розробника, рішення якого виявляється непристосованим для України.

У підсумку, заявлений термін запуску Mobile ID - до кінця року - є малоймовірним. Втім, Агентство спільно з іншими учасниками проробило велику підготовчу роботу, яку просто потрібно належним чином завершити. Дуже важливо, щоб зараз не було жодного тиску на експертів, мобільних операторів, розробників і власників АЦСК, адже рішення потребують ретельної перевірки, доведеної безпеки застосування і постійного моніторингу з боку держави. Невдале впровадження Mobile ID може спровокувати недовіру багатьох громадян до цієї технології, поставити під сумнів електронні перспективи України та нашкодити її реноме в світі. 

Автор: Експерт з питань електронного урядування Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) Микола Козлов