UA

Армия, деньги, два мажора. Будничная история на фоне выборов

Армия, деньги, два мажора. Будничная история на фоне выборов

шеф-редактор Bihus.info
07.03.2019, 13:18

Коррупция - это просто: чтобы командовать директорами оборонных заводов хватает двух мажоров и одного высокопоставленного папаши (укр.)

Написати колонку про корупцію в оборонному секторі виявилось неочікувано складно. «Неочікувано» тому, що останній тиждень про оборонну корупцію говорять саме з подачі розслідування нашої команди.

І суспільство, і політикум просто «штормить» від зради. Медіа розбирають виловлювання фігурантів на цитати (якщо ви не розумієте, про що мова – дивіться ось тут). Політики змагаються у тому, хто знайде найжахливіший аспект: риторика від «контрабанди з Росії» до «бізнесу на крові».

Відреагував навіть президент і держаппарат, а такого ми не бачили дуже давно. Оперативно відсторонено керівників кількох оборонних заводів, які згадуються у розслідуванні. Генеральний прокурор заявив, що всі факти давно відомі і от буквально днями мали початись перші арешти. А перед публикацією третьої серії президент від гріха подалі звільнив з РНБО самого Олега Гладковського.

Що можна додати до цього розголосу? Нічого.

Але можна проговорити кілька тихих речей. Наприклад: корупція в оборонці системно нічим не відрізняється від будь-якого іншого тендерного схематозу. Особливо – періоду «до прозорро». Замініть «запчастини для бтр» на «запчастини для вантажівок» і отримайте корупцію, ну, наприклад в Укравтодорі. Або на «запчастини до тепловозів» і це вже Укрзалізниця.

І ця буденність лише загострює проблему. Немає нічого особливого в корупції на оборонці. Вона організується так само легко. Достатньо 2 мажорів і одного відомого тата, щоб віддавати накази директорам оборонних заводів.

Попри «персональну увагу президента» - нічого особливого.

Попри 5 років війни – так само легко.

На фоні бігбордів з «Армія!» – два мажори і тато.

І таких мажорів значно більше, ніж Жуков і Гладковський. Окремі групи впливу і домовленостей є не лише на рівні концерну Укроборонпром, а й на рівні кожного окремого заводу.

Буденність і невимовна простота оборудок, які ми показали, говорять лише про те, що з системними змінами у оборонному комплексі за всі 5 років війни якось не склалось.


Заява Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони (НАКО).

В рамках інформаційного партнерства

Після низки розслідувань команди Бігус.Інфо про корупцію оборонній сфері ця тема, зазвичай не надто медійна і популярна у публічній дискусії, стала неочікувано і безсумнівно однією з найбільш резонансних. А 6 березня на Раді національної безпеки та оборони Президент Петро Порошенко оголосив про міжнародну перевірку «Укроборонпрому». За його словами, аудит має продемонструвати міжнародним партнерами України "повну відкритість і прозорість" в питанні реформування концерну.

Водночас, Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО) просував ідею незалежного міжнародного аудиту вже протягом двох років, відколи була заснована ця незалежна неурядова організація. В експертних колах небезпідставно вважають, що концерн був створений президентом-втікачем Януковичем незаконно: для того, щоб зробити потужний оборонний комплекс «ручним» для президента України. Наразі немає чіткого розуміння того, скільки підприємств знаходиться у складі Укроборонпрому, скільки з них функціонують і приносять прибуток, скільки – збиткові, і взагалі, які обсяги активів концерну. Комітет наполягав на тому, що реформа «Укроборонпрому» необхідна, і що саме аудит має стати відправною точкою, яка дозволить отримати точну і об’єктивну інформацію, зокрема, і про імовірні масштаби зловживань.

У контексті наступних президентських виборів НАКО оголосив запитальник для всіх кандидатів для того, щоб почути їхні погляди щодо різних аспектів корупції у секторі оборони. Зокрема, одне з питань – і про концерн «Укроборонпром» та бачення його майбутнього. Також НАКО запитав кандидатів про інші болючі проблеми корупції у секторі оборони: оборонні закупівлі, житлову чергу для військових та землі Міністерства оборони. Загалом сім питань. Усі 44-ри кандидати, які зареєструвалися як кандидати на пост Президента, а відтак і Верховного Головнокомандуючого України, отримали від нас листи із пропозицією відповісти на ці питання. А відтак, озвучити своє бачення того, як мінімізувати корупцію у секторі оборони.

Наразі вже 14 кандидатів надали НАКО свої відповіді. Незалежно від їхніх політичних поглядів, всі вони підтримують ідею боротьби з корупцією в обороні. Тепер очікуємо на те, що всі вони, незалежно від результатів виборів, будуть дотримуватися зазначених обіцянок і працювати на благо України, зокрема, прозорості і підзвітності у секторі оборони.

А НАКО тим часом у співпраці з Ліга.Нет започатковує низку колонок від лідерів громадської думки, які мають нагадати суспільству, чому корупція в обороні у часи, коли на Донбасі триває конфлікт, - це корупція на крові, а відтак неприпустима і вимагає наших спільних рішучих дій.

Перша колонка – від Дениса Бігуса, шеф-редактора журналістської команди Bihus.info, яка провела низку резонансних розслідувань саме про корупцію в оборонці.

З повагою,

Секретаріат НАКО

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости
Популярное