UA

Большая игра | Формулу "проехали", теперь важно не "проехать" саммит

Формулу
Павел Климкин
02.10.2019, 16:20

Гарантии безопасности донбасских выборов с участием украинских партий, СМИ и беженцев должны стать центральной темой саммита в Нормандском формате

Як ми знаємо, РФ за словами радника російського президента Ушакова висунула три умови для проведення зустрічі у Нормандському форматі – закріплення на папері формули Штайнмаєра, розведення сил і засобів у Петровському та Золотому, а також попереднє узгодження результатів майбутнього саміту.

Наразі всі зосередилися на обговоренні формули Штайнмаєра та, дещо менше, на розведенні. Але вважаю, що цей етап ми вже проїхали. Тепер принципово вважливим буде те, що ж буде узгоджено як підсумки Нормандського саміту і як воно буде виконуватися. Розуміючи внутрішню кухню цього процесу, зараз має тривати активна підготовча робота на рівні дипломатичних радників лідерів та, сподіваюся, МЗС з узгодження проекту документа саміту. І от від того, що саме буде викладено на xx сторінках цього папірця, напряму буде залежати наше майбутнє. Оскільки цей документ розцінюватиметься сторонами як своєрідне бачення підходів до врегулювання. Тому дуже важливо нарешті зрозуміти, з чим же Україна поїде на цю зустріч, адже імпровізація там вітається, але у разі, якщо вона дуже добре прорахована і підготовлена.

На мою думку, з огляду та те, що формула Штайнмаєра погоджена у повному відриві від всього іншого, безпекові умови проведення виборів та їхні модальності з чіткою роллю ЦВК, українських партії, ЗМІ, внутрішньо переміщених осіб мають бути безумовно і дуже чітко прописані у результатах саміту.

Можна скільки завгодно повторювати собі та суспільству, що вибори – так, але за таких то умов, однак якщо твою думку не поділяє інша сторона, то поле для інтерпретацій залишиться неоране. РФ – вмілий маніпулятор і дуже любить цитувати те, що закріплено на папері, перекручуючи це шкереберть і інтерпретуючи це звичайно на свою користь. Тож, якщо усі сторони не дійдуть на саміті згоди, що вибори мають відбутися, але за умови виведення всіх російських військ, озброєння, найманців, роззброєння бойовиків та контролю над кордоном, хоча б з боку міжнародних сил, то от тоді це буде реально не просто зрада, а катастрофа для країни та нашої єдності. І не потрібно танцювати від попередньо визначених дат: так ми заганяємо себе у глухий кут. Спочатку виконання умов – потім розмова про дати виборів!

Це саме стосується умов виборів. Вибори не бувають "в цілому" чесними і вільними. Вони або є виборами, або фарсом. Тому у документах саміту ключові критерії ОБСЄ мають бути чітко прописані разом із гарантіями їхнього виконання.

З метою уникнення хайпу навколо саміту аналогічного тому, що стався з питання формули Штайнмаєра, вкрай необхідна широка суспільна дискусія з цього питання. Інакше країну рознесе, вибачте за сленг, в хлам. Всі розуміють, що компромісів, у тому числі болючих, не уникнути. Але ж як колись говорила Голда Меїр, народжена до речі у Києві, наше існування не може стати предметом для компромісу.

Суспільство має право знати і розуміти нашу позицію, наші червоні лінії і ціну, яку ми будемо платити, оскільки це стосується майбутнього всіх.

Ще раз застерігаю від будь-яких компромісів щодо Криму, чого так хоче РФ і що вона намагається зараз зробити частиною дискусії: від обговорення проведення повторного референдуму на окупованій території до постачання води.

І наостанок. Дуже небезпечно думати, що ти, фіксуючи домовленості на папері, зможеш пізніше «відкотити» назад. Ні, так не станеться. Україну одразу ж звинуватять у зриві Мінську, що весь цей час безрезультатно намагалася зробити РФ. Тільки цього разу, її можуть підтримати партнери по Нормандії. Адже їхнє бажання, насамперед Франції, скоріш позбутися цього тягаря й повернутися до питання створення «всеохоплюючої архітектури довіри та безпеки в Європі» є очевидним. І тоді вже точно прощавайте санкції і, головне, підтримка України.

Павло Клімкін
політик, колишній міністр закордонних справ України
для LIGA.net

Читайте також: Украина дала согласие на формулу Штайнмайера. Это победа или капитуляция? Разбор

Павел Климкин

политик, дипломат, министр иностранных дел Украины в 2014-2019 гг.
Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Еще по теме
Подлинные мотивы подписания протокола о консультативном совете с ОРДЛО 08.04.2020Зеленский сделал большой шаг навстречу Путину 13.03.2020Хроника войны России против Украины: январь 2020 года 31.01.2020Хроника войны России против Украины: декабрь 2019 года 31.12.2019Участник Минска заступился за ОП в скандале с текстом по Донбассу 12.12.2019У Зеленского уточнили перевод парижского коммюнике по Донбассу 11.12.2019Зеркаль: Фиксация формулы Штайнмайера в коммюнике – это слишком 10.12.2019Хроника войны России против Украины: ноябрь 2019 года 30.11.2019Пристайко рассказал об итоговом документе к нормандской встрече 12.11.2019Зачем Москва срывает развод на Донбассе. Четыре мнения 29.10.2019Зеленский - Штайнмайеру: Преград для нормандской встречи уже нет 23.10.2019Формула Штайнмайера как испытание для Зеленского 08.10.2019Налево или направо: что делать с формулой Штайнмайера 07.10.2019"Никогда не сдам Украину". Зеленский записал обращение: видео 03.10.2019Франция отреагировала на согласование формулы Штайнмайера 03.10.2019Климкин: Хочу увидеть четко сформулированные красные линии власти 02.10.2019Формула Штайнмайера: следующий шаг должна сделать Верховная Рада 02.10.2019Формула Штайнмайера: как минимизировать негатив (видеоколонка) 01.10.2019Климкин о решении ТКГ в Минске: Вопросов стало больше, чем было 01.10.2019ПАСЕ. Макрон напомнил о формуле Штайнмайера и диалоге с Россией 01.10.2019Россия хочет вернуть Донбасс и снять с себя ответственность: интервью с Богданом Яременко 19.09.2019Климкин: Что такое "формула Штайнмайера" и какие к ней вопросы 14.09.2019Климкин предостерег Зеленского: Чтобы РФ не втюхала нам Донбасс 14.09.2019Климкин раскрыл суть формулы Штайнмайера 13.09.2019Кремль выдвинул три условия проведения нормандских переговоров 13.09.2019Миссия невыполнима: что и почему Курт Волкер сказал о Минске 24.09.2018Встреча в нормандском формате состоится в сентябре - Климкин 22.08.2018
Вакансии
Больше вакансий
Junior SEO-спеціаліст
Киев Ligamedia
Manual QA Engineer
Киев Ligamedia
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости