За Україну воюють тисячі іноземців, але не всі поспішають в Іноземний легіон: ось чому
![За Україну воюють тисячі іноземців, але не всі поспішають в Іноземний легіон: ось чому За Україну воюють тисячі іноземців, але не всі поспішають в Іноземний легіон: ось чому](https://wsrv.nl/?output=webp&url=www.liga.net/images/general/2023/05/30/20230530113020-2792.jpeg&w=1280&fit=cover&dpr=2)
Тисячі іноземців воюють за Україну в складі офіційного Інтернаціонального легіону, повідомили LIGA.net у пресслужбі Сухопутних військ ЗСУ. Але є ті, хто не хоче (або не може) потрапити до лав легіону.
Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях
Американець Ендрю зізнається LIGA.net, що чув багато суперечливих фактів про легіон, тому надав перевагу українському підрозділу. Росіянка Анастасія Леонова 13 місяців служила добровольцем-парамедиком і зараз готова продовжувати воювати лише за умови контракту.
"Я не хочу, щоб до мене ставилися інакше, бо я іноземець, – каже Ендрю. – Єдине, чим ми відрізняємося, – ми розмовляємо іншою мовою".
На які труднощі натрапляють іноземці в лавах Збройних Сил України, що з їхніми правами та чого їм дуже не вистачає: розбір LIGA.net.
АМЕРИКАНЕЦЬ-МІНОМЕТНИК
"Я побачив фотографії з Київської області, де росіяни розстрілювали котів і собак без будь-якої причини", – розповідає в розмові з LIGA.net 39-річний американець Ендрю (ім'я змінене на прохання співрозмовника).
Від початку великого вторгнення він розумів: це неправильно. Два місяці збирав гроші та вирішував, чи їхати. І саме ставлення росіян до тварин стало останньою краплею, чому Ендрю вирішив приїхати в Україну.
"Річ не в тому, що я не переймаюся людьми, але у тварин немає політичних союзів", – пояснює він. Ендрю дістався України у травні 2022 року. Він просить не називати місце його народження, але каже, що виріс на звичайній американській фермі поруч з конями та коровами.
У 17 років Ендрю пішов в армію США, згодом був дислокований у німецький Фрідберг як 120-міліметровий мінометник. У 2007 році працював офіцером служби безпеки на військовій базі в Катарі, після чого обрав цивільну професію: вантажні перевезення по США.
Після прибуття до Києва Ендрю через знайомих вийшов на ДУК Правий сектор, оскільки там були українці, які добре говорили англійською.
З початком повномасштабної війни ДУК був легалізований як окрема військова частина в лавах ЗСУ, тому Ендрю вдалося оформити документи, і він був зарахований на службу в артилерійську роту.
![Другий батальйон Інтернаціонального легіону (ілюстративне фото – Інтернаціональний легіон)](https://www.liga.net/images/general/2023/05/30/20230530122059-3086.jpg)
Ендрю пояснює, чому не пішов в офіційний Інтернаціональний (Іноземний) легіон ЗСУ: "Від інших іноземців я чув безліч історій про те, що багато членів легіону приїхали заради військового туризму. Деякі з них брехали стосовно свого досвіду, а тепер намагаються командувати більш досвідченими [іноземцями]. Я хотів триматися якомога далі від легіону".
Волонтерка Олена (ім'я також змінене LIGA.net на прохання героїні) допомагала багатьом іноземцям і бачить головну проблему Іноземного легіону у відсутності систематизації та обліку. "Незрозуміло, куди ти потрапляєш і хто буде твоїм командиром", – каже вона.
За словами волонтерки, підрозділ поранених іноземців позиціонувався як розвідгрупа, але "в якийсь момент їм сказали йти в прямий піхотний бій".
"Уявіть іноземця, який намагається влаштуватись в Іноземний легіон і бачить, як приїжджає звичайний інструктор – і розказує, що він "морський котик-десантник-підводник", – пояснює волонтерка.
У ЗСУ заперечують слова волонтерки. Ще в березні 2022 року речник Нацакадемії сухопутних військ Антон Миронович заявив LIGA.net, що головна вимога для добору до легіону – досвід участі у бойових діях. Всі кандидати проходять ретельну перевірку, запевнив він.
Читайте також: 40 000 заявок з усього світу. Як влаштований український Інтернаціональний легіон
Емоціям Олени може бути пояснення. Вона та Ендрю заручені.
"Не можу дочекатись, коли ми одружимось, – схвильовано каже Ендрю. – Моє життя зараз тут, в Україні. У нас є будинок біля Києва. Це гарне село, мені тут подобається. Не люблю міста, бо я виріс на фермі".
Відносини з Правим сектором Ендрю закінчив у листопаді 2022-го, коли ДУК був розформований і переформатований у 67 механізовану бригаду Збройних Сил України. Наразі американець намагається перевестись в іншій підрозділ на Південний напрямок.
"Йому та ще групі іноземців сказали їхати в Харків. Вони там просиділи два тижні, чекаючи, коли опрацюють їхні документи, але виявилось, що не було прямого запиту на переведення особової справи", – каже Олена.
Військові намагаються розібратись, додає вона. Але є припущення, що особова справа або загублена, або ніколи не була створена.
Читайте також: Війна в Бєлгородській області: що відбувається, хто такі РДК та легіон "Свобода Росії"
РОСІЯНКА-ПАРАМЕДИК
Юридично "зависла" і росіянка Анастасія Леонова з позивним "Русалка". Вона – парамедик, доброволець підрозділу у лавах ЗСУ.
Леонова виїхала з Росії ще у 2015 році та була інструктором з тактичної медицини на базах Правого сектору та Азову.
У 2016 році її заарештували у "справі Лісника" (Олега Мужчиля, звинуваченого в підготовці терактів і вбитого під час затримання). Але у травні 2016-го випустили з СІЗО через недоведеність провини.
![Суд розглядає справу Леонової, 2016 рік (фото – Facebook Леонової)](https://www.liga.net/images/general/2023/05/30/20230530122044-4920.jpg)
"Сьомий рік ми доводимо, що ніякі ми не терористи, – розповідає Леонова в розмові з LIGA.net. – З 2015 року я не виїжджала з України".
Перші дні великого вторгнення Леонова вирішила пересидіти вдома, адже "на блокпостах розстрілювали й не за російський паспорт". Потім друзі-військові покликали прочитати тренінг з такмеду і в підсумку зробили пропозицію, від якої вона не змогла відмовитись, – залишитись медиком в їхній частині. В кінці квітня 2022-го цю частину приєднали до ЗСУ.
![Анастасія Леонова (фото – Facebook Леонової)](https://www.liga.net/images/general/2023/05/30/20230530122042-7491.jpeg)
"Спочатку керівництво входило в моє становище та всіляко допомагало з оформленням, – пригадує Леонова. – Але зараз командування змінилося, і саме в цій частині я не продовжуватиму служити". 13 місяців вона прослужила як доброволець, не отримуючи жодних виплат.
Зараз в неї є пропозиція на переведення в мобільну бойову групу, але цього разу Леонова хоче зробити все офіційно з контрактом.
"Після 13 місяців без сну та роботи з ризиком для життя в мене немає нічого. Контракт – моя єдина можливість отримати українське громадянство", – зізнається Леонова.
Читайте також: Розбір | Табір для окупантів. Як Україна утримує полонених росіян: все, що варто знати
ІНОЗЕМЕЦЬ (НЕ) ДОРІВНЮЄ УКРАЇНЦЮ В ЗСУ?
З моменту підписання контракту на іноземця поширюються всі права та гарантії, передбачені для українських військових.
Єдина різниця – іноземці не допускаються до держтаємниці, пояснює LIGA.net юристка Юридичної сотні Марія Звягінцева.
Якщо іноземець загинув – допомога надається членам родини. В такому ж розмірі (15 млн грн), як і у випадку загибелі українського військового. Єдине обмеження – коли родичі мають громадянство РФ/Білорусі або проживають на території цих країн, каже Звягінцева.
Ще один нюанс – рахунок для виплат має бути відкритий в Україні, зауважує LIGA.net спікер відділу координації з питань проходження військової служби іноземцями у ЗСУ Олександр Шагурі.
Шагурі – офіцер Інтернаціонального легіону.
Звягінцева вважає таке обмеження логічним: "Це зумовлено агресією, яку чинить Росія, Білорусь та її громадяни, а Україна не має будь-яких інших механізмів перевірки рідних загиблого, які постійно проживають на території цих країн".
На відміну від українців, іноземці мають право розірвати контракт, а також укладати його на коротший термін – наприклад, один рік.
![Боєць другого батальйону (ілюстративне фото – Інтернаціональний легіон)](https://www.liga.net/images/general/2023/05/30/20230530122100-6538.jpg)
Головний заклик іноземців (зокрема, білорусів) – змінити законодавство, аби швидше отримувати українське громадянство, каже LIGA.net Шагурі. Проте сама по собі офіційна служба в ЗСУ допомагає в отриманні громадянства, додає він. Контракт із ЗСУ є однією з підстав для набуття громадянства України, про що свідчить профільний закон.
ЧОГО НЕ ВИСТАЧАЄ ІНОЗЕМЦЯМ
Загалом скарги іноземців схожі на звернення українських військових: зокрема, затримки з виплатою грошового забезпечення. З унікальних проблем: питання оформлення громадянства та законності перебування на території України, каже Звягінцева з Юридичної сотні. Ця організація – одна з небагатьох, хто надає правову допомогу іноземним бійцям ЗСУ.
"Іноземців більше цікавить інформаційна роз'яснювальна робота. Адже якщо вони уклали контракт – це вже означає, що вони законно перебувають в Україні", – додає юристка.
У ЗСУ закликають громадськість розгорнути більше інформаційних кампаній, щоб іноземці краще знали свої права, обов'язки та бонуси.
Волонтерка Олена підтверджує проблему: "Про статус іноземців в Україні багато написано, а чіткого дуже мало. Доречно створити якщо не гарячу лінію, то принаймні чатбот, де будуть інструкції".
Шагурі запевняє, що його відділ надає можливу допомогу іноземцям: "Однак ви маєте розуміти, що ми все-таки військові й не можемо допомагати в побутових питаннях на кшталт розлучення чи усиновлення".
Проте іноземці за потреби можуть зв'язатись із ЗСУ за допомогою електронної пошти: [email protected].
Банальна, але велика проблема іноземців в Україні – мовне питання. Згідно з дорожньою картою Міноборони, до 2025 року сержантський та офіцерський склад ЗСУ має володіти англійською мовою на другому (функціональному) рівні мовленнєвої компетенції стандартів НАТО.
Саме через мовний бар'єр є випадки, коли українські підрозділи, в яких хотіла б служити частина іноземців (зокрема, американець Ендрю), їм відмовляють, пояснює волонтерка Олена.
"Я не хочу, щоб до мене ставилися інакше, тому що я іноземець, – зізнається Ендрю LIGA.net. – Єдине, чим ми відрізняємося, – ми розмовляємо іншою мовою. Можливо, є ще кілька дрібниць, як-от моя пристрасть до McDonald's. Але це жарт".
Читайте також: Розбір | Підняти прапор над Кримом. Як та до чого готують Гвардію наступу
Матеріал підготовлений у партнерстві з Freedom House Ukraine у межах проєкту "Громадський контроль над органами безпеки в Україні".