"Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині
!["Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині "Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині](https://wsrv.nl/?output=webp&url=www.liga.net/images/general/2022/05/27/20220527144447-2803.jpeg&w=1280&fit=cover&dpr=2)
23 травня у Telegram головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного з’явилося повідомлення про звільнення 24 населених пунктів на Харківщині. Інформація про те, що ЗСУ тиснуть на росіян у Харківській області, почала з’являтися з 5 травня. Йдеться про села Кутузівка, Циркуни, Питомник, Рубіжне, Черкаські Тишки, Байрак, Шестакове, Перемога й багато інших. А ввечері 15 травня 227 батальйон 127 бригади Сил тероборони взагалі вийшов на ділянку державного кордону.
Слідкуйте за перевіреними новинами тепер і у WhatsApp
Поки ситуація на Донбасі виглядає вкрай складною, ситуація на Харківщині стала масовим "заспокійливим" для українців, які щохвилини гортають стрічку новин. Утім, яка реальна ситуація на півночі регіону й на Ізюмському напрямку, одному з найскладніших у цій війні, розбиралася LIGA.net.
Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе
!["Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині](https://www.liga.net/images/general/2022/05/27/20220527134016-8533.jpeg)
"РОСІЯНИ НЕ ЗАЛИШАЮТЬ СЕЛА, ВОНИ ТІКАЮТЬ"
Представники Військово-цивільної адміністрації та самі військові, які тримають оборону на Харківщині, попереджають: той факт, що вищезазначені населені пункти звільнено, зовсім не означає, що туди можна повертатися. Очільник адміністрації Олег Синєгубов пояснює: тиша оманлива, повертатися в місто досі небезпечно через обстріли системами залпового вогню, "Смерчами" й "Ураганами".
Окрім центру регіону, під обстріли постійно потрапляють Лозова, Чугуєв, Золочів.
Харківщина залишається для росіян стратегічною областю, сумнівно, що вони полишили надії її взяти, додає Синєгубов. Попри це в Харків тільки потягами повертаються щодня до 2500 людей, і ще частина — автівками. Поки що адміністрація займається відновленням критичної інфраструктури — електромереж, газогонів, водопостачання — та будівництвом тимчасового помешкання.
!["Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині](https://www.liga.net/images/general/2022/05/27/20220527134011-3575.jpeg)
Навіть якщо цивільні спробують поїхати у звільнені села, їх просто туди не пропустять, говорить LIGA.net заступник голови Харківської ВЦА Роман Семенуха. Артилерійські дуелі тривають, і перебувати там усе ще небезпечно.
"Як це відбувається? Ворога вибивають, туди заходять наші війська, відбувається зачистка. А щоб перестало "прилітати", у тому ж напрямку треба зачистити ще інші населенні пункти", — розповідає Семенуха. Тільки тоді населені пункти перетворюються на більш-менш безпечні. Потім починається процес фільтрації, що проводять правоохоронні органи. Виявляють злочини росіян і колаборантів.
Найважливіше — це дати можливість людям, які весь час були в окупації, нарешті виїхати туди, де не стріляють, і де є електрика, вода, їжа, медична допомога й мобільний зв’язок.
Семенуху дратує "некомпетентністю деяких ЗМІ", які пишуть, що росіяни "залишають села", адже це не відповідає дійсності. Росіян вибивають, і це обходиться в десятки загиблих і поранених українських бійців.
"Якщо росіяни залишають якісь населені пункти, то це завдяки оперативному оточенню, або витісненню, або майстерності окремих підрозділів, які змушують їх виходити", — каже він.
На запитання, чи чекати українцям на повідомлення про "нову Бучу", Роман Семенуха каже, що не має повноважень говорити про це до офіційного повідомлення правоохоронців, але визнає: місця злочинів росіян на Харківщині є, і пропонує ознайомитися з дописом уповноваженої з прав людини Людмили Денісової.
На думку заступника очільника ВЦА, важливим фактором є те, що частину населених пунктів на півночі Харківщини утримували ті, хто "двічі зрадив свою країну — війська терористичних організацій ДНР і ЛНР", що діяли як регулярні сили.
"Були серед них ті, хто ставився до місцевого населення лояльніше, ніж москалі. А були ті, хто навпаки ставився з більшим завзяттям. Не менше третини особового складу росіян, які діяли на півночі Харківщині — бійці з ОРДЛО", — каже Роман Семенуха.
!["Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині](https://www.liga.net/images/general/2022/05/27/20220527134017-5699.jpeg)
ТЕАТРИ ВОЄННИХ ДІЙ
Харківська область має два театри воєнних дій. Один — власне Харків і північ. Другий — південь та Ізюмський напрямок, Барвінкове.
Ситуація на другому напрямку є набагато складнішою, це одне зі стратегічних місць для росіян, які намагаються прорватися в бік Слов’янська, Павлограда і Дніпра. На сьогодні їм досі це не вдається. Роман Семенуха пояснює: декілька тижнів українські воїни "не поступаються жодним метром", десь навіть контратакують і мають локальні успіхи. Загалом, каже він, ситуація стабільна, попри важкі бої з використанням артилерії, авіації, ППО.
"Дякую і вклоняюся нашій авіації, яка робить неможливе. Ми, звісно, дякуємо за західну зброю, але її дуже мало, вона поки не дає стратегічної переваги", — каже Семенуха.
На Ізюмському напрямку тримає оборону легендарна 93 окрема механізована бригада Холодний Яр.
Пресофіцерка підрозділу, Ірина Рибакова, зазначає LIGA.net: зараз ситуація на Ізюмському напрямку сильно відрізняється від першого місяця війни, коли росіяни "йшли в тупу величезними колонами".
"Росіяни постійно штурмують наші позиції, а перед цим ведуть інтенсивний артилерійський обстріл. Застосовують "Іскандери" й "Точку-У" по піхоті. А це як стріляти з танка по мухах", — каже вона і підтверджує слова Семенухи: лінію оборони тримають міцно, і не проходить жодного дня, щоб бійці бригади не уразили хоча б одиницю ворожої техніки.
!["Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині](https://www.liga.net/images/general/2022/05/27/20220527134014-1341.jpeg)
З боку росіян воюють здебільшого контрактники, розповідає Ірина Рибакова, але їхній моральний і фізичний стан залишає бажати кращого. Двоє полонених снайперів скаржилися, що їм не вистачає їжі та що вони не можуть отримати обіцяного грошового забезпечення в $1500 на місяць. А навіть отримавши, не мають змоги передати ці гроші своїм рідним.
Після катастрофічних втрат перших тижнів війни, росіяни все ж змінили тактику, почали трохи берегти особовий склад і почали воювати більш розумно.
"Пілоти гелікоптерів були нахабні. Наші хлопці збивали кілька разів, – говорить пресофіцерка. – І зараз вони літають так, начебто їм не треба вразити ціль, вони стріляють хаотично. Їм треба виконати наказ, вони не можуть відмовитися, але глибоко залітати бояться".
!["Гелікоптери гатять по порожніх полях і тікають". Як ЗСУ б'ють окупантів на Харківщині](https://www.liga.net/images/general/2022/05/27/20220527134503-4182.jpeg)
За її словами, на Ізюмському напрямку вже майже не залишилося вцілілих будинків, гатять артилерією постійно. Села, що знаходяться ближче до фронту, повністю знищені. Там гуманітарна катастрофа, немає газу й електрики. Люди готують на вогні, користуються генераторами. Вже звикли йти у підвал під час обстрілів, а потім повертатися й готувати їжу.
"Якось ми приїхали в одне село, а там розбомбили стадо. Загиблі корови, деякі контужені. Виїжджають ті, хто навіть казав, що за жодних обставин виїжджати не буде", — каже пресофіцерка.
Вона впевнена: закатованих цивільних на деокупованих територіях Харківської області ми, на жаль, теж побачимо, адже це фірмовий стиль росіян.
"Коли ми звільнили село Гусарівка 26 березня, там уже знайшли закатовану сім’ю і розстріляну автівку, на якій цивільні намагалися виїхати, – підсумовує Рибакова. – Ймовірно, будуть ще трагедії, про які ми не знаємо".
Читайте також: Історія | Покарання – неминуче. Від Нюрнберга до Руанди: як трибунали судили воєнних злочинців